PolskaPolskich żołnierzy ratowały zmasakrowane ciała rebeliantów

Polskich żołnierzy ratowały zmasakrowane ciała rebeliantów

02.10.2015 19:27, aktualizacja: 03.10.2015 09:07

Polacy przez trzy dni w oblężeniu i bez wsparcia bronili ratusza w irackiej Karbali. - Aby uratować własne życie, zasłanialiśmy się leżącymi na drodze ciałami rebeliantów - opowiada w rozmowie z Wirtualną Polską ppłk Grzegorz Kaliciak, dowodzący polskimi żołnierzami, którzy w 2004 roku stoczyli najkrwawszą bitwę od czasów II wojny światowej.

W irackiej Karbali sytuacja stała się napięta, po przybyciu do tego miasta pielgrzymów na święto Aszura. Wraz z nimi pojawiła się uzbrojona "milicja religijna" pod kierownictwem szyity Muktady as Sadra. W nocy z 3 na 4 kwietnia 2004 roku iracka Armia Mahdiego zaatakowała polskie oddziały w naszej strefie stabilizacyjnej w środkowym Iraku. - Będąc tam nikt nie myślał o bohaterstwie. W pewnym momencie znaleźliśmy się w polu walki i każdy w pierwszej kolejności chciał przeżyć - stwierdza ppłk Grzegorz Kaliciak, dowódca batalionu dowodzenia 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

W bitwie o ratusz udział wzięli żołnierze II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Walczyli w niej głównie wojskowi z 17WBZ, 18. Batalionu Desantowo-Szturmowego z Bielska Białej i żołnierze z Bułgarii. - Ta misja była dla nas wielkim wyzwaniem - mówi gen. broni Waldemar Skrzypczak, były wiceminister obrony narodowej.

Polscy i bułgarscy żołnierze po trzech dniach walki w irackim mieście odnieśli sukces. - Zawsze, jak wyjeżdżamy z kraju na misję mówimy sobie, że głównym zadaniem jest wrócić w komplecie. My to zrobiliśmy - podkreśla ppłk Kaliciak.

- Dobrze, że pojechaliśmy do Iraku. Ten wyjazd był furtką do sprawdzenia i zweryfikowania naszych umiejętności i sprzętu. Efektem naszej misji jest to, że obecnie jeździmy Rosomakami, mamy lepiej wyszkolonych żołnierzy, bogatsze doświadczenie bojowe oraz całkiem inne wyposażenie i umundurowanie - zaznacza podpułkownik.

O tych wydarzeniach ppłk Grzegorz Kaliciak opowiedział w swojej książce "Karbala. Raport z obrony City Hall", a od 11 września na ekranach można oglądać film "Karbala", opowiadający o walce polskich żołnierzy.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (162)
Zobacz także