Polski żołnierz w Akademii Sił Powietrznych USA
Starszy szeregowy zawodowy Kajetan Łapczuk wylatuje do Stanów Zjednoczonych, aby podjąć studia w Akademii Sił Powietrznych USA w Colorado Springs. Przed odlotem spotkał się z nim minister obrony narodowej Aleksander Szczygło.
19.06.2007 11:18
Bardzo się cieszę, że po kilku latach kolejny polski żołnierz będzie studiował na tej prestiżowej uczelni lotniczej - powiedział minister Aleksander Szczygło. Dodał, że amerykańskie doświadczenia, łączące "doskonałe przygotowanie merytoryczne z pragmatyzmem", będą bardzo cenne dla polskiego wojska.
W spotkaniu uczestniczył również płk Piotr Błazeusz, pierwszy polski absolwent Akademii Sił Powietrznych USA w Colorado Springs, obecnie dyrektor Sekretariatu MON. Jak powiedział, nauka w uczelniach amerykańskich pozwala na "praktyczne poznanie i wykorzystanie u nas najlepszych amerykańskich wzorców" oraz nawiązanie kontaktów, które w przyszłości mogą okazać się bardzo cenne. Kajetan Łapczuk będzie swoistym polskim ambasadorem w USA. Na podstawie jego zachowania i wyników w nauce amerykańscy podchorążowie będą wyrabiać sobie opinie o Polakach - powiedział Błazeusz.
Łapczuk przyznał, że najbardziej obawia się podstawowego szkolenia, które nazwał "kontrolowaną falą". Jest ono nieodzownym elementem szkolenia wojskowego. Mam nadzieję, że po powrocie zostanę podporucznikiem polskiego wojska i będę się w tej roli sprawdzał, starając się jak najlepiej wykorzystać zdobyte wiadomości - powiedział.
St. szer. zawodowy Kajetan Łapczuk będzie pierwszym od kilku lat Polakiem, studiującym w Akademii Sił Powietrznych USA w Colorado Springs. Pokonał siedmiu kontrkandydatów, przechodząc przez sprawdziany fizyczne, testy psychologiczne oraz rozmowy kwalifikacyjne. Łapczuk urodził się 1988 roku w Koszalinie, jest absolwentem Liceum Lotniczego w Dęblinie. Posiada III klasę pilota szybowcowego. W 2005 roku przeszedł szkolenie spadochronowe. 23 maja br. został powołany do służby w korpusie szeregowych zawodowych. Jego zainteresowania to - lotnictwo wojskowe i cywilne, broń palna, wspinaczka skałkowa, windsurfing, snowboarding, survival i team building, komputery i Internet, socjotechnika i podstawy cybernetyki społecznej.