Polski (smutny) rekord świata
"Niewykluczone, że w tej dziedzinie do Polski należy rekord świata, a z pewnością Unii Europejskiej. Dla nieco ponad 12 mln Polaków, czyli zaledwie co trzeciego z nas, głównym źródłem utrzymania jest praca. Pozostali - ponad 25 mln osób - korzystają z różnego rodzaju świadczeń (emerytury, renty, zasiłki) lub pozostają na utrzymaniu (np. bezrobotni, dzieci i młodzież). Oznacza to, że każdy z 12 mln pracujących oprócz siebie utrzymuje kolejne 2 osoby" - informuje "Gazeta Prawna".
23.08.2004 | aktual.: 23.08.2004 08:47
"Spośród blisko 11 mln osób utrzymujących się z tzw. niezarobkowych źródeł (por. wykres) ponad 5,3 mln pobiera emerytury, ponad 3,5 mln renty, a 0,5 mln świadczenia przedemerytalne. Pieniądze na ich sfinansowanie pochodzą od osób pracujących. Ponadto muszą one utrzymać ponad 14,5 mln osób, z tzw. grupy na utrzymaniu. Częściowo są to ich dzieci - w Polsce żyje 8,35 mln osób w wieku 0-18 lat - ale dużą część tej grupy stanowią inne osoby niepracujące" - podaje dziennik.
"Oznacza to, że 12,3 mln Polaków ma na utrzymaniu ponad 25 mln osób, którym muszą sfinansować świadczenia (są od nich pobierane na ten cel daniny składkowo-podatkowe), którym udzielają bezpośredniej pomocy (np. w formie wsparcia członków rodziny), a wreszcie są to ich dzieci na utrzymaniu. Muszą oni w związku z tym ponosić określone koszty" - czytamy na łamach "Gazety Prawnej". (PAP)