Trwa ładowanie...
d11ivc2
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Polski prawnik Krzysztof O. skazany w Szwecji za sutenerstwo i gwałt

Znany polski prawnik Krzysztof O. został skazany przez sąd w Soedertoern pod Sztokholmem na pięć i pół roku więzienia za sutenerstwo i gwałt. Sąd podjął też decyzję o jego wydaleniu ze Szwecji z zakazem powrotu przez 10 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polski prawnik Krzysztof O. skazany w Szwecji za sutenerstwo i gwałt
(PAP, Fot: Bartłomiej Zborowski)
d11ivc2

Oskarżony został skazany za "rekrutowanie kobiet z Polski (do Szwecji) w celu wykorzystywania ich do prostytucji oraz za organizowanie tego procederu". Mężczyzna ma zapłacić państwu szwedzkiemu 1,6 mln koron (ok. 700 tys. zł) za korzyści majątkowe, jakie czerpał z działalności przestępczej. Obroty grupy, w której główną rolę odgrywał Krzysztof O., oszacowano na ok. 2 miliony koron.

Sąd skazał też za pomocnictwo w sutenerstwie partnerkę prawnika Weronikę I. na osiem miesięcy pozbawienia wolności oraz kierowcę Jakuba G. na trzy miesiące więzienia. Kobieta inkasowała pieniądze od prostytuujących się kobiet oraz dokonywała przelewów. Mężczyzna podwoził kobiety sprzedające usługi seksualne do domów klientów.

W trakcie procesu prokurator wniósł nowy akt oskarżenia, w którym postawił prawnikowi dodatkowo zarzut dwukrotnego zgwałcenia jednej z kobiet wykorzystywanych w procederze prostytucji. Kobieta opowiedziała o zdarzeniu podczas toczącego się procesu, a sąd uznał jej zeznania za wiarygodne. Według sędzi Britt Bjoerneke oskarżony wykorzystał fakt, że pokrzywdzona była od niego całkowicie zależna oraz odczuwała lęk.

d11ivc2

Ofiara wystąpiła do sądu o zadośćuczynienie od oskarżonego za poniesione krzywdy. Przyznano jej odszkodowanie w wysokości 215 tys. koron (ok. 92 tys. zł).

Strony mogą się odwołać od decyzji sądu do 5 lipca. Do czasu uprawomocnienia się wyroku Krzysztof O. będzie przebywać w szwedzkim areszcie, następnie o jego ewentualnym przeniesieniu do więzienia w Polsce zdecyduje szwedzka Służba Więzienna.

Ponadto sąd skazał na karę grzywny oraz prac społecznych kilku związanych ze sprawą mężczyzn, którzy korzystali z usług seksualnych lub podjęli taką próbę. W Szwecji kupowanie seksu jest przestępstwem.

Przez 23 dni procesu sąd zapoznał się z ogromną ilością materiałów dowodowych, m.in. z podsłuchami rozmów telefonicznych, ogłoszeniami ze stron erotycznych, rachunkowością prowadzoną przez prawnika. W charakterze ofiar przestępstwa przesłuchano dwanaście kobiet, w tym w formie wideokonferencji z Polski.

d11ivc2

Krzysztof O., prezes Stowarzyszenia Przeciwko Zbrodni im. Jolanty Brzozowskiej oraz były Rzecznik Praw Ofiar, od jesieni 2014 roku przebywa w szwedzkim areszcie. Został zatrzymany w związku z podejrzeniem organizowania prostytucji, a potem został o ten czyn oskarżony.

Na trop przestępstwa szwedzka policja wpadła, gdy jedna z kobiet w lipcu ubiegłego roku doniosła, że jest wykorzystywana. Początkowo twierdziła, że została zwerbowana z Polski do pracy w Szwecji jako sprzątaczka, później zmieniła zeznanie, uściślając, że chodziło o "osobę do towarzystwa". Donos pozwolił na założenie podsłuchu i monitoring rozmów telefonicznych. Początkowo szwedzka prokuratura nie zdawała sobie sprawy, czym wcześniej w Polsce zajmował się Krzysztof O.

d11ivc2

Podziel się opinią

Share

d11ivc2

d11ivc2
Więcej tematów