Polski podręcznik w całej Europie
Już niedługo uczniowie w niemal całej Europie będą uczyć się fizyki z podręcznika multimedialnego napisanego przez słupskich naukowców. Wszystko dzięki temu, że fizycy z Pomorskiej Akademii Pedagogicznej weszli w skład grupy pracującej nad projektem prowadzonym przez 40 uczelni wyższych i firm europejskich.
Nasi fizycy są wśród nich jedynymi reprezentantami Polski. Słupszczanie przygotowują doświadczenia fizyczne, które zostaną nagrane na płycie CD.
Projekt stworzenia ogólnoeuropejskiego podręcznika fizyki nosi fachową nazwę Superconductivity Multimedia Educational Tool 2. Aby zastąpić tę niewygodną, długą nazwę, określa się go jako Supercomet 2.
W pierwszej fazie projektu Supercomet (wówczas Polska nie brała jeszcze udziału) opracowano część treści i animacji przedstawiających wybrane zagadnienia z elektryczności i magnetyzmu. Powstał także przewodnik dla nauczycieli w czterech językach: angielskim, norweskim, słowackim oraz włoskim. Udział naukowców PAP w drugiej części projektu polega na stworzeniu polskiej wersji istniejącego już podręcznika oraz rozszerzenie jego istniejącej formy i treści zgodnie z polskim programem nauczania. Ponadto doświadczenie w zastosowania multimediów, uczynił słupskich fizyków liderem grupy odpowiedzialnej za przygotowanie doświadczeń pokazowych, rzeczywistych i wirtualnych demonstracji dla potrzeb podręcznika.
Celem książki będzie takie nauczanie fizyki, żeby na końcu doprowadzić ucznia do zrozumienia zjawiska nadprzewodnictwa - mówi dr Tomasz Wróblewski, adiunkt w zakładzie Spektroskopii Instytutu Fizyki PAP. Nadprzewodnictwo to po prostu pole magnetyczne z zerowym oporem. Jest to technologia przyszłości, dzięki której będziemy mogli budować na przykład pociągi poruszające się w powietrzu.
Ucząc się z takiego podręcznika uczniowie będą na bieżąco z najnowszymi technologiami światowymi - dodaje mgr Eryk Rajch, asystent w Zakładzie Spektroskopii. We wrześniu, jako pierwsi w Polsce, nowy podręcznik będą testowali uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku.
Marcin Prusak, (Polskapresse)