Polski oficer aresztowany pod zarzutem szpiegostwa
Oficer Wojska Polskiego został aresztowany przez Sąd Garnizonowy w Warszawie pod zarzutem działalności na rzecz obcego wywiadu - poinformowała Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie.
Oficer został zatrzymany w poniedziałek przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - poinformował zastępca wojskowego prokuratora okręgowego w Warszawie ppłk Jerzy Kwieciński.
Został mu przedstawiony zarzut z artykułu 130 par. 2 Kodeksu karnego. Art. 130 par. 2 mówi, że "kto, biorąc udział w obcym wywiadzie albo działając na jego rzecz udziela temu wywiadowi wiadomości, których przekazanie może wyrządzić szkodę Rzeczpospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 3 lat".
Wspólne śledztwo Wojskowych Służb Informacyjnych i ABW podjęto 27 grudnia. Śledztwo dotyczyło prowadzenia przez oficera WP działalności na rzecz obcego wywiadu, polegającej na przekazywaniu dokumentów zawierających wiadomości, mogące wyrządzić szkodę Rzeczpospolitej Polskiej - poinformował Kwieciński.
Nie wiadomo, na rzecz którego wywiadu pracował zatrzymany oficer. "Z uwagi na przedmiot prowadzonego śledztwa jest ono w całości objęte klauzulą niejawności" - przekazał w komunikacie Kwieciński. Nie podano żadnych danych oficera.
"Nie mam żadnej wiedzy na ten temat: skąd pochodzi ten oficer, z jakiej jest jednostki, w jakim stopniu, nic nie wiem" - powiedział rzecznik Sztabu Generalnego WP płk Zdzisław Gnatowski. Również ABW nie chciała udzielać żadnych dodatkowych informacji. Sprawy nie chciał też skomentować szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych Konstanty Miodowicz.
W 1999 r. Urząd Ochrony Państwa zatrzymał trzech oficerów WP pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji. Prokuratura wojskowa zapewniała, że sprawy tych oficerów nie mają ze sobą związku.
Czesław Wojtkun, były ppłk Wojskowych Służb Informacyjnych, został skazany w 2002 r. przez Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie na 4 lata więzienia i degradację za szpiegostwo na rzecz ZSRR i Rosji. Cały proces utajniono "ze względu na ważny interes państwa".
Sąd I instancji uznał, że Wojtkun jako szef kontrwywiadu wojskowego w Łodzi od końca lat 80. do 1993 r. udzielał KGB tajnych informacji, dotyczących głównie działalności polskiego wywiadu wojskowego. Sąd uznał, że przekazywał on kserokopie niejawnych dokumentów wytwarzanych na potrzeby tej służby, których ujawnienie mogło wyrządzić szkodę państwu.
W 2001 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie skazał na 3 lata więzienia i degradację ppłk. Zbigniewa P., drugiego zatrzymanego oficera. Proces trzeciego oficera prawdopodobnie nigdy się nie zacznie, bo cierpi on na stwierdzoną przez kilka ekip lekarskich chorobę psychiczną.
Najgłośniejszą w III RP, a zakończoną w sądzie aferą szpiegowską ze specsłużbami ZSRR była sprawa Marka Zielińskiego (majora MSW z lat 80.), który w latach 1981-93 współpracował z wywiadem wojskowym ZSRR, a potem Rosji. Zatrzymał go w 1993 r. w Warszawie Urząd Ochrony Państwa podczas wręczania materiałów szpiegowskich attache wojskowemu ambasady Rosji płk. Władimirowi Łomakinowi, którego potem wydalono z Polski. W 1994 r. Zielińskiego skazano na 9 lat więzienia.