Trwa ładowanie...
dfdraq2
28-05-2014 07:12

Polski ksiądz przepadł bez wieści w Doniecku

Biskup diecezji charkowsko-zaporoskiej Kościoła katolickiego na Ukrainie Marian Buczek potwierdził, że prorosyjscy separatyści porwali w Doniecku polskiego księdza Pawła Witka.

dfdraq2
dfdraq2

Według biskupa na negocjacje z porywaczami udał się polski konsul w Doniecku Jakub Wołąsiewicz i biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło.

Biskup Buczek powiedział przez telefon, że ksiądz Witek jest chrystusowcem, który pracuje w Kazachstanie i przyjechał do Doniecka do swoich współbraci. Poszedł zobaczyć, jak wygląda Majdan, czyli miejsce protestów w Doniecku, i tam go najpewniej uprowadzono.

Ksiądz Paweł Witek na co dzień pracuje w Kazachstanie.

Ksiądz Paweł Witek przyjechał do Doniecka do proboszcza miejscowej parafii katolickiej. Wyszedł i nie ma z nim kontaktu od wczoraj od 12.00. Według znajomych duchownego, na których powołują się portale, jest przetrzymywany przez zwolenników samozwańczej Republiki Donieckiej w zajętym przez nich budynku Służby Bezpieczeństwa. Portale podkreślają jednak, że jest to niepotwierdzona informacja.

dfdraq2

Paweł Witek miał przyjść wieczorem na plac Konstytucji, tuż przy promenadzie nad rzeką Kalmius, gdzie odbywają się modlitwy za pokój na Ukrainie. Uczestniczą w nich duchowni niemal wszystkich wyznań. Postawiony tam niewielki namiot był wielokrotnie atakowany przez zwolenników prorosyjskich separatystów.

Nawiązano kontakt z prorosyjskimi separatystami, którzy mogą stać za zniknięciem polskiego duchownego w Doniecku - poinformował proboszcz donieckiej parafii św. Józefa, ksiądz Mikołaj Pilecki.

Polskie służby badają sprawę zaginięcia księdza. Sekretarz generalny PO Paweł Graś powiedział w radiowej Trójce, że nie wiadomo jeszcze, czy polski kapłan został uprowadzony przez separatystów. Mają to ustalić nasze służby, które próbują się skontaktować z księdzem Witkiem. Na razie bezskutecznie. Paweł Graś dodał, że polski MSZ i służby mają też współpracować w tej sprawie z władzami Ukrainy.

Dotąd w niewoli bojowników przebywał jeden obywatel Polski - członek wojskowej misji państw OBWE. Został on porwany w kwietniu w okolicach Słowiańska wraz z 11 innymi żołnierzami. Zostali oni uwolnieni po tygodniu.

dfdraq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfdraq2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj