PolskaPolski "diament" podbija świat

Polski "diament" podbija świat

Krzemień pasiasty to prawdziwy rarytas na
skalę światową! Występuje tylko w jedynym miejscu na Ziemi - na
Kielecczyźnie, pod wsią Śródborze koło Ożarowa, w Krzemionkach
Opatowskich i okolicach Iłży - powiadamia "Metro".

10.03.2006 | aktual.: 10.03.2006 07:04

Biżuterią z tego kamienia nie zainteresowały się zachodnie gwiazdy. Krzemień pasiasty powstał 150 milionów lat temu w wyniku wymarcia kolonii pewnego gatunku gąbek morskich. 4 tys. lat temu mieszkańcy tamtych terenów wyrabiali z niego siekierki, ale potem słuch o tym minerale zaginął...

Pół roku temu srebrne kolczyki i bransoletkę z krzemieniem o charakterystycznych podłużnych paskach kupiła Victoria Beckham. Dziś noszą go też piosenkarze Robin Williams (spinki do mankietów) i Boy George (bransoletka na nogę).

- Dzwonią do mnie z całej Europy ludzie z pierwszych stron gazet, biznesmeni, politycy, aktorzy, modelki i wypytują o biżuterię- opowiada Cezary Łutowicz, jubiler z Sandomierza, który zajmuje się wytwarzaniem biżuterii z krzemienia pasiastego.

Wszystko wskazuje na to, że moda na biżuterię z "polskim diamentem" - jak określa się na Zachodzie nasz krzemień - dopiero się w Europie zaczyna: - Ten kamień jest absolutnie niepowtarzalny. Można się było spodziewać, że w jakimś momencie przyjdzie na niego moda - twierdzi prof. Andrzej Szadkowski, kierownik Pracowni Projektowania Biżuterii w łódzkiej ASP.

- Bogaci mają już kilogramy biżuterii z diamentów i innych kamieni, poszukują więc nowości. A krzemień pasiasty jest zupełnie nieznany - wtóruje Łutowicz. Poza tym - jak podkreślają specjaliści - krzemień pasiasty ma trzy najważniejsze cechy, którymi powinny charakteryzować się najbardziej wartościowe kamienie: rzadkość występowania, twardość bliską diamentu i wyjątkową dekoracyjność.

Z mody na "polski diament" cieszy się też Marcin Zbigniew Majcher, burmistrz gminy Ożarów (woj. świętokrzyskie) na której terenie są jego główne zasoby. - Przyjeżdża do nas coraz więcej kolekcjonerów w poszukiwaniu krzemienia pasiastego. Kiedyś piękne okazy można było znaleźć na każdym polu. Teraz trzeba się sporo naszukać, żeby coś znaleźć - mówi. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)