Trwa ładowanie...
d2zpa2p
09-01-2009 18:05

"Polska zgubiła szansę, by być krajem wynalazców"

Polska jest jednym z ostatnich krajów w Unii Europejskiej w dziedzinie innowacyjności. Tylko szybka poprawa edukacji i nauki jest w stanie to zmienić - uznali uczestnicy konferencji "Społeczeństwo wiedzy - mit czy szansa dla Polski". Jak powiedziała organizatorka spotkania, europosłanka Grażyna Staniszewska, gdzieś po drodze "Polska zgubiła szansę, by Polska stała się krajem, w którym ludzka wynalazczość stoi na wysokim poziomie".

d2zpa2p
d2zpa2p

W Sejmie spotkali się przedstawiciele Unii Europejskiej (m.in. komisarz UE ds. edukacji, szkoleń, kultury i młodzieży Jan Figel), polskiego rządu, Sejmu, instytucji edukacyjnych, samorządów, biznesu i organizacji pozarządowych. Jak powiedziała Grażyna Staniszewska, celem spotkania było przedyskutowanie problemów związanych z tworzeniem się w Polsce "innowacyjnego społeczeństwa wiedzy".

Według Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat), w dziedzinie innowacyjności Polska jest w ostatniej - czwartej - grupie państw Unii Europejskiej (UE). Jak szacuje Eurostat, Polska, aby zbliżyć się do obecnej średniej europejskiej, potrzebuje ponad 20 lat - pod warunkiem że podejmie odpowiednie inicjatywy.

- Jesteśmy dużym krajem i wydaje nam się, że wszystko samo przyjdzie. Nic samo nie przyjdzie. Warto dostrzec, że małe kraje jak Estonia czy Słowacja szybko się mobilizują i pędzą do przodu, a my zaczynamy odstawać - mówiła Staniszewska.

Jej zdaniem, w Polsce poważnym problemem nadal jest brak zwyczaju powszechnego korzystania z internetu. - W Polsce korzystanie z tzw. narzędzi teleinformatycznych jest dwa razy niższe od średniej europejskiej. Musimy się zastanowić, jak dogonić resztę Europy - powiedziała i zaznaczyła, że kluczem może okazać się inwestowanie w edukację dla ludzi starszych. - Na Zachodzie np. emeryci często są liderami, jeśli chodzi o korzystanie z nowoczesnych technologii, w Polsce starsi ludzie nawet nie wiedzą, jak się do tego zabrać - mówiła.

d2zpa2p

"Świat idzie naprzód, Polska musi nadążać"

Jak powiedziała minister edukacji Katarzyna Hall, edukacja w Polsce wymaga zmian, ponieważ musi nadążać za rzeczywistością. - Świat cały czas idzie naprzód, a polska edukacja musi nadążać za tym światem - stwierdziła. - Miejmy świadomość, że wiedzy stale przybywa i że należy młodzież z nią zapoznawać - tłumaczyła minister edukacji.

Według minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej, konkurencyjność polskiej nauki ma poprawić przygotowywany przez jej resort pakiet pięciu ustaw. - W naszej reformie zwiększymy m.in. finansowanie badań prowadzonych przez młodych naukowców, bo oni odnoszą największe sukcesy w badaniach naukowych - zapowiedziała minister nauki.

Jej zdaniem, ważne jest także zwiększenie powiązań między nauką a sektorem gospodarczym. - W Unii 60% badań naukowych finansowanych jest przez biznes; w Polsce jest odwrotnie, nawet 70% badań pokrywają środki z budżetu lub unijnych funduszy - powiedziała. Jak podkreśliła, rozwój związków biznesu i nauki częściowo utrudniają polskie uniwersytety, na których nauki stosowanie ceni się w mniejszym zakresie niż nauki teoretyczne.

d2zpa2p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zpa2p
Więcej tematów