PolskaPolska zaproponowała Ukrainie pomoc

Polska zaproponowała Ukrainie pomoc

Polskie MSZ przekazało stronie ukraińskiej propozycję pomocy w zakresie diagnostyki laboratoryjnej wykonywanej przez Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii w Puławach - poinformowało wieczorem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Polska zaproponowała Ukrainie pomoc
Źródło zdjęć: © PAP

01.11.2009 | aktual.: 01.11.2009 20:12

Wcześniej prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko przekazał w rozmowie z polskim prezydentem Lechem Kaczyńskim, że władze w Kijowie chciałaby, aby polskie laboratoria wykonały testy próbek na obecność wirusa grypy typu A/H1N1.

Jak informuje RCB, Ukraina wystąpiła z prośbą o pomoc międzynarodową dotyczącą przekazania m.in.: szczepionek przeciwko wirusowi grypy A/H1N1 dla grup najbardziej zagrożonych zachorowaniem, aparatury do mechanicznej wentylacji i respiratorów używanych w transporcie; leków i witamin, środków dezynfekujących oraz masek i rękawic ochronnych, a także wyposażenia laboratoriów wirusologicznych.

"Trwa szacowanie zakresu pomocy rzeczowej, która mogłaby być udzielona Ukrainie. Sprawdzane są zasoby na poziomie centralnym, wojewódzkim i organizacji pozarządowy. W wyniku przeprowadzonych analiz stwierdzono, że na obecnym etapie najbardziej efektywne byłoby wsparcie w zakresie diagnostyki laboratoryjnej. (...) Za pośrednictwem MSZ przekazano stronie ukraińskiej propozycję udzielenia pomocy w zakresie diagnostyki laboratoryjnej przez Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii w Puławach" - napisano w komunikacie.

Polski konsulatu generalny we Lwowie informuje, że pierwsze transporty z polską pomocą docierają do tego miasta. Kraków wysłał na Ukrainę respirator, 2 tys. sztuk masek ochronnych, 70 kompletów ubrań ochronnych, tysiąc rękawic, 80 sztuk leku tamiflu. Z Wrocławia przekazano 10 tys. masek ochronnych oraz leki przeciwgrypowe.

RCB poinformowało, że w poniedziałek o godz. 11.00 zaplanowana została telekonferencja z udziałem ministra zdrowia, głównego inspektora sanitarnego, komendanta głównego straży granicznej i dyrektora RCB z wojewodami, dyrektorami wojewódzkich wydziałów bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego oraz z wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi z województw: podkarpackiego i lubelskiego.

Także w poniedziałek o godz. 14.30 w Ministerstwie Zdrowia odbędzie posiedzenie Krajowego Komitetu ds. Pandemii Grypy. Z informacji wojewódzkich i granicznych inspektorów sanitarnych w województwie lubelskim i podkarpackim wynika, że nie odnotowano tam nietypowego wzrostu liczby zachorowań grypopodobnych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)