Trwa ładowanie...

Polska zapłaci Ukrainie? Kijów chce odszkodowania

Nie milkną echa incydentu, jaki miał miejsce koło Bydgoszczy, gdzie z wagonów zostało wysypane ukraińskie zboże. Głos w tej sprawie zabrał ukraiński wiceminister rolnictwa. Taras Wysocki stwierdził w środę, że odszkodowanie za rozsypane zboże powinna wypłacić strona polska.

Polska zapłaci Ukrainie? Kijów chce odszkodowaniaPolska zapłaci Ukrainie? Kijów chce odszkodowaniaŹródło: East News
d1fictr
d1fictr

Do incydentu w Kotomierzu koło Bydgoszczy doszło w nocy z soboty na niedzielę. Nieznani sprawcy otworzyli osiem stojących na bocznicy wagonów i wysypali z nich zboże pochodzące z Ukrainy. Ziarno miało trafić do Gdańska, skąd następnie miało zostać wysłane do Maroka. Straty to kilkaset tysięcy złotych.

Do zdarzenia doszło gdy w Polsce trwa protest rolników, którzy domagają się m.in. ograniczenia niekontrolowanego napływu do krajów UE towarów rolnych z Ukrainy.

Do sprawy wysypanego w Polsce zboża wiceminister Wysocki odniósł się w wypowiedzi dla ukraińskiej publicznej telewizji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

d1fictr

Zobacz też: historia tworzy się na naszych oczach? Ekspert porównał do XVIII wieku

Taras Wysocki oświadczył, że szkody dla mienia prywatnego "są w sposób oczywisty wykroczeniem". Dodał następnie, że odszkodowanie powinien wypłacić sprawca szkód, przy czym jest to możliwe tylko po odpowiednim postępowaniu sądowym, albo też jako dobrowolne zadośćuczynienie.

d1fictr

- Mówimy o postępowaniu sądowym (...). Mamy nadzieję, że sprawy zostaną rozpatrzone i przekazane do sądu w maksymalnie krótkim czasie. Liczmy na sprawiedliwość i na odnotowanie, iż niezbędne jest całkowite pokrycie szkód przez tych, którzy je wyrządzili - powiedział wiceminister.

Przekonywał, że jest to powszechną praktyką w państwach demokratycznych i że "jeśli taki fakt zaistniał, to jest naturalne, że odszkodowanie powinna zapewnić ta strona, która jest winna".

Ukraińcy oburzeni incydentem w Polsce

Do sprawy wysypanego zboża w niedzielę odniósł się też wicepremier infrastruktury Ukrainy. Ołeksandr Kubrakow oświadczył, że w Polsce zniszczono 160 ton ukraińskiego zboża.

d1fictr

Polityk zdarzenie nazwał "wandalizmem". Wezwał polskie władze, aby pociągnęły sprawców do odpowiedzialności.

WP Wiadomości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1fictr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1fictr
Więcej tematów