Polska wyprawa zamierza opłynąć jezioro Bajkał
Pod koniec czerwca polska wyprawa zamierza opłynąć jezioro Bajkał i zdobyć biegun zimna w Jakucji. W przedsięwzięciu ma uczestniczyć 30 osób. Jego koszty wyniosą około 300 tys. zł. Do tej pory żaden jacht nie opłynął Bajkału pod polską banderą. Szefem ekspedycji jest kapitan Józef Cieleń.
Wyprawa ma wyruszyć 26 czerwca i będzie miała charakter naukowo-badawczy. W jej składzie znajdą się żeglarze, naukowcy, nurkowie i dziennikarze. Głównym celem będzie opłynięcie jeziora - pętla ma około 2 tys. km - i sporządzenie szczegółowej dokumentacji naukowej: graficznej, fotograficznej i filmowej.
"Wchodzimy w annały historii żeglarstwa polskiego, opłyniemy Bajkał pod moją ukochaną białą banderą Polskiego Związku Żeglarskiego i LOK-u - jako pierwsi. Czarterujemy jacht - opłyniemy jezioro, następnie przesiadamy się jeepy i jedziemy do bieguna zimna" - powiedział szef wyprawy Bajkał 2003, kapitan Józef Cieleń.
Podczas blisko dwumiesięcznej wyprawy będą również gromadzone okazy fauny i flory, które mają zostać przekazane do szkół. Sponsorami wyprawy mają być duże firmy komercyjne. Organizatorzy liczą na ich wsparcie.
Jezioro Bajkał, leżące w południowej części Wschodnie Syberii, ma 636 km długości i jest najgłębszym akwenem słodkowodnym na świecie - 1637 m. Wpada do niego 336 rzek, a wypływa tylko jedna - Angara. Słynie także z niepowtarzalnej fauny i flory. Z 1800 występujących tutaj gatunków blisko 80 proc. żyje tylko w nim.
Drugim etapem polskiej wyprawy będzie dotarcie do bieguna zimna w Ojmiakonie w Jakucji na Syberii, tym razem samochodami terenowymi. Najniższą temperaturę w tej miejscowości, zamieszkanej przez cały rok (około 4 tys. - osób) odnotowano w lutym 19933 roku, kiedy to wyniosła - 68 stopni Celsjusza. Niższe temperatury panują tylko na Antarktydzie.
Pierwsze próby zorganizowania podobnej ekspedycji kapitan Cieleń podejmował wspólnie z Krzysztofem Baranowskim w 1973 roku. Niestety wtedy nie doszła ona do skutku z uwagi na brak pozwolenia Moskwy. Tym razem jedyną przeszkodą jest konieczność zgromadzenia odpowiednich funduszy. (an)