Trwa ładowanie...

Polska wycofa wojska z Afganistanu? Jest deklaracja Błaszczaka

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zapowiedział, że do 11 września wojska USA wycofają się z Afganistanu. O tym, co czeka polskich żołnierzy, powiedział w niedzielę szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Share
Polska wycofa wojska z Afganistanu? Jest deklaracja Błaszczaka
Polska wycofa wojska z Afganistanu? Jest deklaracja BłaszczakaŹródło: EASTNEWS, Fot: Jakub Kaminski
dznt5q5

Zgodnie z zapowiedziami Białego Domu, do 11 września 2021 r. amerykańskie wojska opuszczą Afganistan. Data ma wymiar symboliczny, bowiem będzie to 20. rocznica ataków terrorystycznych na World Trade Center.

Joe Biden podkreślił, że decyzja ta była konsultowana z sojusznikami NATO.

dznt5q5

Niedługo później decyzję o zakończeniu misji Resolute Support i wycofaniu sojuszniczych wojsk ogłosiła także Rada Północnoatlantycka, czyli organ decyzyjny NATO złożony z ministrów spraw zagranicznych i obrony państw członkowskich.

Błaszczak: plany są skoordynowane

Głos w tej sprawie zabrał w Polsat News szef MON Mariusz Błaszczak.

- Plany są skoordynowane. W myśl zasady, że razem weszliśmy do Afganistanu, razem przystosowywaliśmy nasze wojsko do sytuacji i razem z Afganistanu wychodzimy - stwierdził minister.

Zobacz też: "Dwóch graczy drużyny Kaczyńskiego sprzedało mecz". Gość WP ich wskazał

Oznacza to, że już w maju rozpocznie się powrót do domu 350 polskich żołnierzy. Ciężkie pojazdy mają być przetransportowane koleją do pakistańskiego portu. Stamtąd, drogą morską, trafią do Polski.

dznt5q5

Polskie wojsko brało udział w misjach w Afganistanie od 2001 r.. Początkowo, w ramach prowadzonej przez USA operacji Enduring Freedom, później w składzie sojuszniczych sił ISAF. W sumie od początku misji, przez niemal dwadzieścia lat, przez Afganistan przewinęło się 20 tys. polskich żołnierzy.

Źródło: Polsat News/PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dznt5q5

Podziel się opinią

Share
dznt5q5
dznt5q5
Więcej tematów