Polska"Polska wspiera europejskie dążenia Serbii i Czarnogóry"

"Polska wspiera europejskie dążenia Serbii i Czarnogóry"

Polska jest gotowa wspierać europejskie dążenia Serbii i Czarnogóry - zadeklarował prezydent Aleksander Kwaśniewski na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem tego państwa Svetozarem Maroviciem.

"Polska wspiera europejskie dążenia Serbii i Czarnogóry"
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Turczyk

Marović, który przebywa z oficjalną wizytą w Warszawie, podkreślił, że jego kraj nie ma innego wyboru niż integracja z Unią Europejską. Zapewnił też, że władze Serbii i Czarnogóry są gotowe do bezwarunkowej współpracy z Trybunałem Haskim ds. sądzenia zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii, co jest jednym z wymogów na drodze do integracji europejskiej Serbii i Czarnogóry.

Polska jest gotowa wspierać wszelkie europejskie aspiracje Serbii i Czarnogóry, jesteśmy gotowi dzielić się naszym akcesyjnym doświadczeniem, ale jesteśmy również gotowi rozmawiać z europejskimi partnerami, co zrobić, by ten kruchy ciągle pokój na Bałkanach był wzmacniany - powiedział polski prezydent.

W jego ocenie, wszystkie działania podejmowane w tym regionie powinny być rozważne i nie doprowadzić do nowych napięć. W tym dziele władze Serbii i Czarnogóry mogą liczyć na nasze zrozumienie i wsparcie - powiedział Kwaśniewski.

Według Kwaśniewskiego i Marovicia, pierwsza oficjalna wizyta w Polsce tak wysokiego rangą przedstawiciela Serbii i Czarnogóry od 31 lat (gdy w Warszawie był marszałek Josip Broz Tito), da też impuls do rozwoju współpracy gospodarczej obu państw. Poziom wymiany handlowej Polski z Serbią i Czarnogórą wynosi obecnie 50 proc. wzajemnych obrotów z lat 80.

Potencjał mamy i gotowość współpracy gospodarczej również - powiedział Marović. Jak dodał, Serbia i Czarnogóra chciałaby uzyskać od Polski kredyt rządowy przeznaczony dla rolnictwa i przetwórstwa płodów rolnych. Polska już przyznała temu państwu kredyt w wys. 50 mln dolarów na modernizację sektora energetycznego.

Na początku przyszłego roku w Belgradzie obradować będzie komitet ds. współpracy gospodarczej obu państw.

Prezydenci obu państw zapowiedzieli prace nad umowami m.in. o cywilnej komunikacji lotniczej, walce z terroryzmem, walce ze zorganizowaną przestępczością. Widzą też możliwość rozwoju współpracy w przemyśle zbrojeniowym.

Kwaśniewski podkreślił, że Polska przyjmuje z zadowoleniem deklaracje prezydenta Serbii i Czarnogóry o konieczności dialogu między Albańczykami i Serbami w Kosowie oraz deklarację, że prowincja ta powinna mieć władze reprezentujące interesy obu społeczności. Przypomniał, że 250 polskich żołnierzy pełni służbę w polsko-ukraińskim batalionie w ramach KFOR w Kosowie.

W poniedziałek Marović spotkał się też z premierem Markiem Belką na śniadaniu roboczym. Na wtorek zaplanowano spotkania z wicemarszałkami: Sejmu Tomaszem Nałęczem oraz Senatu - Ryszardem Jarzembowskim.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)