Polska we Wspólnocie. W jaki sposób jako kraj członkowski współtworzymy Unię Europejską?
Od 20 lat Polska kształtuje to, jak funkcjonuje i zmienia się Unia Europejska. Jako obywatele z prawem głosu decydujemy o tym, kto w naszym imieniu będzie prowadził politykę europejską, a co za tym idzie - będzie również wpływał na losy całej Europy.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
Do dziś pamiętam nerwowe oczekiwanie przed telewizorem na pierwsze, jeszcze sondażowe wyniki referendum europejskiego. Kiedy okazało się, że frekwencja przekroczyła wymagane 50 proc., a głosów "za" było zdecydowanie więcej, poczułem ogromną ulgę i niemal euforię. Wkraczałem wówczas w dorosłość, otwarta na Polskę Europa była marzeniem, które stawało się faktem, a głosowanie w referendum było jednym z pierwszych moich samodzielnych wyborów po osiągnięciu pełnoletniości.
W tym roku Polska obchodziła 20-lecie wstąpienia do Unii Europejskiej. Warto wiedzieć, w jaki sposób, jako jej pełnoprawny członek, współtworzymy wspólnotę.
Decyzje, które odczuwamy w codziennym życiu
Polska należy do Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku i jeszcze tego samego roku podjęliśmy pierwszą decyzję ws. wyboru polskich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego (PE).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
20-lecie Polski w UE. Mieszkańcy Podlasia wskazali na ważne zmiany
Przypomnijmy, to europosłowie najbardziej reprezentują w unijnej strukturze władzy interesy obywateli Europy. To oni, podnosząc rękę za lub przeciw aktom prawnym, decydują wraz z Radą Europejską, jakie przepisy będą obowiązywać na terenie 27 krajów członkowskich.
Przykładowo - przyjęte przez europarlament w 2016 r. rozporządzenie "w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych", wprowadziło przepisy dziś znane w Polsce pod hasłem RODO.
O dyrektywie SUP mającej na celu ograniczenie zużycia plastiku, a przyjętej przez Parlament Europejski w 2019 r., większość z nas dowiedziała się zapewne dopiero w tym roku, kiedy zaczęliśmy się zastanawiać, dlaczego plastikowe korki są przytwierdzane na stałe do butelek. Powód jest prosty. Takie rozwiązanie ma ułatwić selektywną zbiórkę i recykling tworzyw sztucznych.
Jak wzrosła moc naszego zdania w sprawach bezpieczeństwa i obrony
Parlament Europejski to niejedyne miejsce, gdzie nasi przedstawiciele współtworzą Unię Europejską. Polski premier wraz z przywódcami innych państw członkowskich współtworzy Radę Europejską wyznaczającą ogólne kierunki polityki wspólnoty i podejmującą najważniejsze decyzje strategiczne. W skład Rady Europejskiej wchodzi także jej przewodniczący (w latach 2014-2019 był nim Polak - Donald Tusk) oraz szef Komisji Europejskiej. Ta ostatnia instytucja jest swoistym unijnym "rządem", w którym zasiada 27 komisarzy – po jednym z każdego kraju członkowskiego.
Polacy współtworzą również Radę Unii Europejskiej - stanowią ją ministrowie i ministry z wszystkich państw członkowskich.
Polska współtworzy Unię Europejską, zabierając głos na arenie międzynarodowej poprzez swoich przedstawicieli. Nasze zdanie w sprawach bezpieczeństwa i obrony wzrosło na znaczeniu po agresji rosyjskiej na Ukrainę. Polska wspólnie z innymi krajami Unii Europejskiej
może wspierać finansowo, humanitarnie, a nawet militarnie naszego wschodniego sąsiada. Będąc członkiem silnej organizacji, z którą trzeba się liczyć, polityka proponowana przez Warszawę jest lepiej słyszalna.
161 miliardów euro "na czysto"
Współtworzymy Unię Europejską, korzystając również z funduszy unijnych. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że przez 20 lat naszego pełnoprawnego członkostwa we wspólnocie, do Polski wpłynęło ponad 161 miliardów euro. To kwota "na czysto", czyli już po potrąceniu składek członkowskich. Obecność tych pieniędzy widzimy na każdym kroku: jadąc po nowej drodze, idąc z dzieckiem do wyremontowanej przychodni zdrowia, czy na koncert do nowego domu kultury.
Wreszcie Polska jako pełnoprawny członek Unii Europejskiej może współdecydować o kierunkach rozwoju wspólnoty. Wyraźnie słyszalny w ostatnim czasie jest głos Polski o tym, że Unia Europejska musi być silniejsza w wymiarze bezpieczeństwa, aby w sytuacji kryzysowej liczyć również na siebie, a nie tylko na NATO. Cały czas aktualna jest opinia o tym, że Unia Europejska, jeśli chce nadal być silna, musi się zmieniać i ewoluować.
Jedno wydaje się niezmienne: fundamentalne wartości Unii Europejskiej, takie jak: praworządność, demokracja i poszanowanie praw człowieka. Cała reszta jest w naszych rękach.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego