Polska w strefie Schengen w 2007 roku?
Przewodniczący parlamentów Czech, Polski, Słowacji i Węgier opowiedzieli się za wprowadzeniem nowych państw Unii Europejskiej do strefy Schengen w 2007 roku.
Polsce nie podobają się zapowiadane przez przedstawicieli Komisji Europejskiej opóźnienia wejścia nowych krajów Wspólnoty do Systemu Informacyjnego Schengen, który znosi kontrolę ruchu osobowego na granicach wewnętrznych Unii.
Początkowo planowano, że nowe kraje UE wejdą do strefy w październiku 2007 roku. Po październikowym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych UE w Luksemburgu unijny komisarz ds. wewnętrznych i sprawiedliwości Franco Frattini zapowiedział, że będzie to możliwe dopiero w październiku 2008 roku.
Wyrażamy przekonanie, że pierwotna data wejścia nowych państw członkowskich do obszaru Schengen musi zostać utrzymana - głosi deklaracja, którą podpisali w słowackich Koszycach marszałek polskiego Senatu Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Sejmu Genowefa Wiśniowska, przewodniczący słowackiej Rady Narodowej Pavol Paska, przewodniczący czeskiego Senatu Przemysl Sobotka, przewodniczący czeskiej Izby Poselskiej Miloslav Vlczek oraz wiceprzewodniczący węgierskiego Zgromadzenia Narodowego Laszlo Mandur. Parlamenty Słowacji i Węgier są jednoizbowe.
W swej deklaracji przewodniczący parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej wzywają także Komisję Europejską do przekazania pełnej informacji w sprawie stanu wdrażania systemu informacyjnego SIS II. Wzywają również KE i Radę UE do podjęcia działań w celu zapewnienia realizacji harmonogramu włączenia do obszaru Schengen tych spośród nowych państw członkowskich, które spełniły wszystkie wyznaczone wymagania.
Przewodniczący Paska podkreślił na konferencji prasowej, że stanowisko parlamentów krajów Grupy Wyszehradzkiej jest ważne w związku z zapowiedziami Komisji Europejskiej opóźnienia wejścia do strefy Schengen nowych państw Unii oraz w związku z opóźnieniami we wprowadzaniu systemu SIS II. Powinniśmy pokazywać obywatelom naszych krajów, że chcemy dotrzymania pierwotnej daty przystąpienia do Schengen - mówił szef słowackiej Rady Narodowej.
Podpisana w Koszycach deklaracja zostanie przedstawiona na forum UE. Zdaniem szefów parlamentów Grupy Wyszehradzkiej wszystkie cztery kraje są już przygotowane do wstąpienia do strefy Schengen.
To brzmi jak odprawa wojskowa, my także jesteśmy przygotowani do przystąpienia do strefy Schengen - powiedział dziennikarzom Borusewicz.
W październiku Parlament Europejski przyjął trzy akty prawne niezbędne do kontynuowania budowy systemu informacyjnego SIS II, którego stworzenie jest warunkiem zniesienia kontroli na granicach wewnętrznych UE. Opóźnienia w budowie tego systemu mogą być spowodowane m.in. wniesioną w ostatniej chwili poprawką Niemiec, zezwalającą służbom wywiadowczym państw Unii na dostęp do danych osobowych przechowywanych w SIS II.
5 grudnia ministrowie spraw wewnętrznych UE mają zdecydować, czy w związku z opóźnieniami SIS II nie spróbować przyłączyć nowych krajów do obecnie obowiązującego i prostszego systemu SIS I. Zdaniem Portugalii, która zgłosiła tę propozycję, możliwe byłoby wtedy dotrzymanie pierwotnej daty zniesienia wewnętrznych granic UE.
Agnieszka Szymańska