Trwa ładowanie...
23-02-2014 04:32

Polska w rankingu korupcji Transparency International

Dziś obchodzimy Dzień bez Łapówki. Tymczasem ranking Transparency International plasuje Polskę na 38. miejscu. Eksperci alarmują: rozwinięta korupcja może doprowadzić do upadku każde państwo. Według Komisji Europejskiej gospodarka wspólnoty traci na niej około 120 miliardów rocznie. Zdaniem 82 proc. Polaków korupcja jest u nas powszechna.

Polska w rankingu korupcji Transparency InternationalŹródło: transparency.org
d2bn8az
d2bn8az

Rankingi wskazują, że wiele krajów ma znacznie wyższy poziom łapówkarstwa niż nasza ojczyzna.

Jak twierdzi prezes Fundacji Wolność i Demokracja, Tomasz Pisula: korupcja jest poważnym problemem na całym świecie, m.in. w Wenezueli, która - w przeciwieństwie do Polski - jest bogata w ropę naftową.

Faktem jednak jest, że poziom życia w samej Wenezueli - zauważa ekspert - przypomina jednak PRL lat 80-tych. Podobnie jest z niektórymi krajami Afryki, w których wydobywa się diamenty - dodaje.

Eksperci z Transparency International zwracają uwagę, że mimo wielu zmian system państw w dalszym ciągu nie radzą sobie z korupcją. Wśród sprzyjających korupcji warunkom wylicza się m.in.: słabe więzi społeczne, system ochrony zdrowia finansowany z podatków, brak przejrzystości w procesie decyzji podejmowanych przez rząd czy skupienie szerokiego spectrum władzy w rękach urzędników.

d2bn8az

Raport TI dot. korupcji

Według raportu organizacji Transparency International (z końca 2013 r.) Polska zajmuje 38 miejsce na 177 objętych badaniem. Nasz kraj uzyskał 60 punktów na 100 możliwych. Oznacza to, że w porównaniu do raportu z 2012 r. Polska zdobyła 2 dodatkowe punkty.

Wyprzedziliśmy swoich sąsiadów, m.in. Czechów i Słowaków. Daleko za Polską znalazła się Rosja - pozycja 127, z wynikiem 28 punktów Być może pocieszeniem jest dla Rosjan fakt, że w poprzednim raporcie ich kraj również miał 28 punktów.

Pierwsze miejsce zajęła Dania. Kolejne państwa to: Nowa Zelandia i Finlandia.

Korupcja to również sektor prywatny

Główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego Tomasz Kaczor zwraca uwagę, że korupcja dotyczy nie tylko państwowego, ale także prywatnego sektora. Ekspert przyznaje, że firmy podkupują sobie pracowników, bądź wprost korumpują ich przeciw własnej firmie.

d2bn8az

Łapówkarstwo w opinii eksperta zniechęca część firm do inwestowania w kraju, który ma problemy z korupcją.

Komisja Europejska: 120 miliardów strat

Wraz z początkiem miesiąca raport na temat korupcji przygotowała Komisja Europejska. Wynika z niego, że rokrocznie łapówkarstwo powoduje, że gospodarka wspólnoty traci około 120 miliardów euro.

Według badań Eurobarometru, 82 procent Polaków uważa, że korupcja jest w naszym kraju zjawiskiem powszechnym. Średnia unijna to 76 procent.

d2bn8az
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bn8az
Więcej tematów