PolskaPolska uczciła rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Polska uczciła rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W całym kraju obchodzono dziś 216. rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Centralne uroczystości odbyły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Polska uczciła rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Źródło zdjęć: © PAP

W Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawił biskup polowy Wojska Polskiego, generał Tadeusz Płoski. Na mszę przybyli: prezydent Lech Kaczyński z małżonką, marszałek Sejmu Ludwik Dorn, a także ministrowie, parlamentarzyści oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. We mszy uczestniczyli również żołnierze, harcerze i przedstawiciele kombatantów.

Centralne uroczystości Święta 3 Maja odbyły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Prezydent Lech Kaczyński powiedział, że nie zrezygnuje z walki o to, aby prawo było równe dla wszystkich.

Prezydent zapowiedział, że mimo przeszkód władza będzie dążyła do tego, aby obywatele mieli informacje o aktualnej sytuacji i zdarzeniach z przeszłości. Podkreślił, że jedną z zasad demokratycznego państwa jest to, iż nikt nie może odmawiać podporządkowania się prawu. Inną zasadą jest prawo obywateli do informacji - także o tym, co zdarzyło się w przeszłości.

Lech Kaczyński złożył na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza wieniec od narodu.

Z okazji święta 3 Maja ponad 80 osób otrzymało najwyższe odznaczenia państwowe. Order Orła Białego pośmiertnie otrzymał poeta Zbigniew Herbert. Dziewięć lat temu, tuż po jego śmierci, takim samym odznaczeniem uhonorował poetę Aleksander Kwaśniewski, ale wówczas wdowa po Herbercie odmówiła przyjęcia odznaczenia. Dzisiaj Katarzyna Herbert osobiście odebrała wyróżnienie.

Lech Kaczyński wręczył także Krzyże Komandorskie i Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymali je m.in. Ryszard Bugaj, ojciec Jacek Salij, Adam Małysz oraz Marek Mądrzejewski z Polskiego Radia. Prezydent podreślił, że wszystkich wyróżnionych łączy patriotyzm. Dodał, że uhonorowano osoby o różnych zawodach i zasługach oraz różnych przekonaniach politycznych - prawicowych, lewicowych i centrowych.

Z okazji święta 3 Maja nie zabrakło też 13 nominacji generalskich. Stopień generała broni otrzymali szef dowództwa operacyjnego Bronisław Kwiatkowski oraz Mieczysław Stachowiak. Generałami dywizji zostali m.in. zastępcy dowódców polskich wojsk w Iraku Włodzimierz Potasiński i Andrzej Malinowski. Siedmiu pułkowników awansowano na generałów brygady.

W Katowicach, arcybiskup Damian Zimoń w homilii mówił o znaczeniu Konstytucji 3 Maja. Zaznaczył, że mimo, iż konstytucja wywołała agresję ze strony sąsiadów Rzeczpospolitej to miała ogromny wpływ nie tylko na losy Polski: wpłynęła na rozwój ruchów demokratycznych na całym świecie. Po utracie niepodległości w 1795 roku przez 123 lata podtrzymywała polskie dażenia do niepodległości - podkreślił metropolita katowicki.

Metropolita Gdański Arcybiskup Tadeusz Gocłowski wezwał w homilii do wzięcia odpowiedzialności za kraj i wykorzystanie wielkiej szansy, jaką ma dziś wolna Polska. Abp Gocłowski przypomniał jak naród polski walczył o niepodległość - ciężko wywalczoną wieloma ofiarami. Zaznaczył jednak, że wolna Polska stawia też przed nami nowe wyzwania: społeczne i religijne, przede wszystkim wychowanie młodego pokolenia, w szacunku dla godności, tradycji i Dekalogu. Abp Gocłowski odwołał się również do aktualnych wydarzeń w kraju. Przestrzegł, by walcząc o prawdę, postępować rozważnie i pochopnie nie posądzać uczciwych ludzi o współpracę ze Służbami Bezpieczeństwa PRL.

Podczas uroczystości przed poznańskim ratuszem młodzież przekazała na ręce prezydenta Ryszarda Grobelnego petycję sejmiku dzieci i młodzieży Poznania.

"My uczniowie poznańskich szkół, zebrani w 216-tą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja apelujemy o podjęcie zdecydowanych działań, które nam młodym ludziom otworzą świetlaną przyszłość i możliwości rozwoju" - tak rozpoczyna się apel. Odczytała go Natalia Dąbrowska z III klasy gimnazjum nr 25 w Poznaniu. "Zachęcamy władze do działań na rzecz integracji organizacji młodzieżowych" - napisali sygnatariusze petycji uchwalonej na szóstej sesji sejmiku dzieci i młodzieży miasta Poznania.

Prawdziwe oblężenie przeżywał dziś Sejm. To jeden z tych szczególnych dni, kiedy sale parlamentu były otwarte dla zwiedzających. Kancelaria Sejmu wydała trzy tysiące specjalnych zaproszeń, ale już wiadomo, że liczba zwiedzających była dużo większa.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)