Polska przeszła testy w związku z wejściem do strefy Schengen
Polska pozytywnie przeszła techniczne testy
związane z wejściem do strefy Schengen - poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Janusz Kaczmarek.
30.07.2007 | aktual.: 30.07.2007 16:36
Jak wyjaśnił, podczas ubiegłotygodniowej wizyty w Portugalii, która obecnie przewodzi w Unii Europejskiej, został poinformowany, że Polskę pozytywnie oceniono w tym zakresie.
Minister zaznaczył, że na początku września do naszego kraju przyjadą eksperci Unii Europejskiej, aby sprawdzić stan przygotowań polskich przejść granicznych, komisariatów, a także m.in. strażników granicznych i policjantów do wejścia do układu z Schengen.
Jest obecnie cały system szkoleń funkcjonariuszy, żeby mogli być przygotowani na pytania co to jest w ogóle Schengen, jakie wynikają z tego obowiązki - ze strony policji, Straży Granicznej - powiedział Kaczmarek.
Poinformował, że jeśli w listopadzie podczas Rady Ministrów Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości zapadnie pozytywna decyzja polityczna w sprawie rozszerzenia strefy Schengen - symboliczne otwarcie granic nastąpi 31 grudnia w Worku Turoszowskim, na trójstyku granic polskiej, czeskiej i niemieckiej. Zaproponowała to Polsce Portugalia.
Jednym z tematów wizyty Kaczmarka w Portugalii były też kwestie związane z przejściowym systemem informacyjnym Schengen SISone4all. To właśnie Portugalia zaproponowała to rozwiązanie, które ma umożliwić nowym krajom członkowskim włączenie się do strefy Schengen mimo że nadal trwają prace nad modyfikacją dotychczasowego systemu SIS - w SIS II.
System ten zawiera informacje kryminalne i sądowe oraz dane związane ze swobodnym przepływem osób. Dzięki temu możliwa jest m.in. skuteczniejsza identyfikacja poszukiwanych osób i przedmiotów. Dostęp do SIS jest jednym z warunków, które umożliwiają zniesienie kontroli na granicach pomiędzy państwami strefy Schengen.
Układ z Schengen powstał w 1985 roku (modyfikowany w późniejszych latach). Znosi on kontrolę na wewnętrznych granicach państw, które podpisały dokument. Jego dotychczasowymi sygnatariuszami są prawie wszystkie z państw UE - poza Wielką Brytanią i Irlandią - a także Norwegia oraz Islandia, nie wchodzące w skład Wspólnoty. Rozszerzenie Układu ma nastąpić 31 grudnia.