ŚwiatPolska przejęła przewodnictwo w Radzie Europy

Polska przejęła przewodnictwo w Radzie Europy

10.11.2004 14:40, aktual.: 10.11.2004 15:31

Polska po raz pierwszy w historii przejęła na sesji w Strasburgu rotacyjne półroczne przewodnictwo w Radzie Europy, organizacji skupiającej 46 państw o łącznej 800-milionowej ludności.

W czasie kadencji Polski w dniach 16-17 maja w Warszawie odbędzie się szczyt Rady Europy, trzeci od utworzenia organizacji w 1949 roku.

Minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz w swym wystąpieniu w środę w Strasburgu na sesji Komitetu Delegatów Ministrów Rady Europy określił priorytety przewodnictwa Polski, podkreślając, że w większości nawiązują one do priorytetów krajów uprzednio przewodniczących RE - m.in. Danii, Mołdawii i Litwy.

Jednym z głównych zadań, jakie stoją przed Radą Europy jest - według polskiego ministra - umacnianie jedności kontynentu i jego transformacji po rozszerzeniu Unii Europejskiej.

Cimoszewicz przypomniał, że Rada Europy jako najstarsza organizacja wprowadzająca ideę integracji państw europejskich na gruncie poszanowania zasad demokracji, praw człowieka i rządów prawa, zajmuje wyjątkowe miejsce w politycznej architekturze kontynentu.

Uważa on, że Rada powinna na szerszą skalę wspierać organizacje pozarządowe działające na rzecz edukacji obywatelskiej i ochrony praw człowieka. Ochrona tych praw, a zwłaszcza praw mniejszości, będzie jednym z priorytetów polskiego przewodnictwa Rady Europy.

Innym celem polskiego przewodnictwa będzie rozbudowa dialogu międzykulturowego, w tym współpracy transgranicznej. Polska - przypomniał Cimoszewicz - ma znaczne osiągnięcia w tej kwestii. Na szczeblu regionalnym polskie organizacje samorządowe zawarły z zagranicznymi partnerami ponad 150 umów.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także