ŚwiatPolska przedstawia Rosji listę eksporterów mięsa do kontroli

Polska przedstawia Rosji listę eksporterów mięsa do kontroli

Polska przedstawiła Rosji listę 90
eksporterów mięsa, którzy jako pierwsi zostaną poddani kontroli
weterynaryjnej przez rosyjskie służby - powiedział podczas
pobytu w Moskwie główny lekarz weterynarii Piotr Kołodziej.

24.06.2004 16:25

Dokonaliśmy wyboru spośród 190 firm, które deklarują chęć eksportowania na rosyjski rynek mięsa czerwonego. W drugiej grupie będą znów eksporterzy mięsa czerwonego, a w kolejnych - eksporterzy mleka, ryb i drobiu - poinformował po rozmowach z szefem rosyjskich służb weterynaryjnych Siergiejem Dankwiertem.

Moskwa żąda, by do 1 września każdy eksporter z nowo przyjętego kraju Unii Europejskiej miał atest jakości wydany przez rosyjskie służby weterynaryjne. Polska - największy eksporter produkcji zwierzęcej do Rosji spośród krajów nowej "dziesiątki" - jako pierwsza zgodziła się na podobne kontrole.

Trzeba wyraźnie powiedzieć, że żadne przedsiębiorstwo, którego nie skontrolują rosyjscy weterynarze, nie uzyska prawa do wwozu swojej produkcji na terytorium Federacji Rosyjskiej - podkreślił Kołodziej.

Nie jest to żadna sensacja ani skandal. Każdy kraj ma prawo kontrolować produkty, których import dopuszcza. Podobne kontrole przeprowadzają u nas Amerykanie i nie ma z tego powodu wielkich problemów - skomentował.

Przyznał, że nasz kraj jest zainteresowany, by Rosja jak najszybciej rozpoczęła kontrole. Inspekcji będzie dokonywać 5-6- osobowa grupa weterynarzy. Według Rosjan, kontrole mają się rozpocząć 1 lipca.

Kołodziej nie chciał komentować środowej wypowiedzi Dankwierta, który zapowiadał, że większość przedsiębiorstw w nowych krajach UE zostanie pozbawiona możliwości dostarczania swej produkcji do Rosji, ponieważ praktycznie nie ma już czasu na przeprowadzenie inspekcji we wszystkich firmach.

Jesteśmy gotowi do konstruktywnej współpracy. W naszym interesie leży, by wszystko szło jak najszybciej. Nie sądzę, byśmy się nie zdołali porozumieć, tym bardziej że dzisiaj atmosfera była bardzo dobra - powiedział Kołodziej.

Oprócz niego w spotkaniu z kierownictwem rosyjskich służb weterynaryjnych uczestniczyli główni weterynarze Łotwy, Litwy, Estonii, Czech, Słowacji i Węgier. Trzech pozostałych nowych członków UE - Słowenia, Cypr i Malta - nie jest zainteresowanych eksportem produktów zwierzęcych do Rosji.

Źródło artykułu:PAP
mięsorosjaeksport
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)