Polska przed TSUE. Zbigniew Ziobro chce wyłączenia hiszpańskiej sędzi
Trwa postępowanie TSUE ws. kopalni w Turowie. Interwencję podjął minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem Polska powinna zażądać wyłączenia ze składu sędziowskiego wiceprzewodniczącej Rosario Silva de Lapuerty.
25.09.2021 17:10
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ministerstwo Sprawiedliwości zarekomendowało ministrowi ds. Unii Europejskiej Konradowi Szymańskiemu złożenie wniosku o zmianę składu sędziowskiego. Chodzi o wyłączenie hiszpańskiej sędzi Rosario Silva de Lapuerty z postępowań dotyczących Polski toczących się przed TSUE. O sprawie pierwszy poinformował portal wpolityce.pl.
Postępowanie przed TSUE. Resort Ziobry chce zmiany składu sędziowskiego
- Potwierdzam. Przekazaliśmy rekomendację, żeby Polska złożyła w toczących się postępowaniach wniosek o wyłączenie pani Rosario de Lapuerty. Mamy nadzieję, że minister Szymański pozytywnie go rozpatrzy i taki wniosek zostanie złożony - przekazał w rozmowie z PAP wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
Jak tłumaczył wiceszef MS, wniosek jest zasadny, mimo tego, że kadencja hiszpańskiej sędzi w TSUE kończy się 6 października. - We wniosku wskazaliśmy przede wszystkim przeszłość sędzi i jej silne powiązania z partią hiszpańską należącą do Europejskiej Partii Ludowej. To właśnie politycy EPP najsilniej naciskają na to, żeby Polskę karać. Są to działania bezprawne i czysto polityczne - podkreślił Kaleta.
Jego zdaniem "ostatnie orzeczenia TSUE są precedensowe". - Nigdy wcześniej tego rodzaju orzeczenia w historii UE nie zapadały, więc rodzi to wątpliwości, czy ona rozstrzyga te wnioski w sposób obiektywny - wyjaśnił wiceminister z Solidarnej Polski.
Sędzia Rosario Silva de Lapuerta jest wiceprzewodniczącą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej od października 2018 roku. W maju zdecydowała o wydaniu środka zabezpieczającego w postaci wstrzymania wydobycia w kopalni w Turowie. Gdy Polska nie zastosowała się do tego postanowienia, zasądziła kary pieniężne w wysokości 500 tys. euro dziennie.