Polska przed Trybunałem za zbyt mało "Natury 2000"
Za wyznaczenie zbyt małej liczby chronionych
obszarów Natura 2000 Polska stanie przed unijnym Trybunałem
Sprawiedliwości w Luksemburgu - zapowiedziała Komisja
Europejska.
27.06.2007 19:15
Chodzi o tzw. obszary specjalnej ochrony ptaków, które kraje członkowskie UE mają obowiązek wyznaczyć na podstawie tzw. "dyrektywy ptasiej" z 1979 roku. Wchodzą one w skład Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Ich określenie powinno się opierać na obiektywnych, naukowych kryteriach.
KE sprawdza, czy kraje członkowskie wywiązują się z obowiązku, porównując wyznaczone obszary z listą opracowaną przez ornitologów z organizacji pozarządowych. Uznała bowiem, że zawarte tam informacje są w pełni wiarygodne i opracowane zgodnie z międzynarodowymi standardami, co w przeszłości potwierdził zresztą Trybunał w Luksemburgu.
Zdaniem ornitologów, by zapewnić przewidziany w dyrektywie poziom ochrony ptaków i ich siedlisk, w Polsce powinno być co najmniej 140 takich obszarów. Polska wyznaczyła 34 mniej. Co więcej, dziewięć z wyznaczonych obszarów tylko częściowo pokrywa się ze wskazaniami organizacji pozarządowych.
Kraje członkowskie muszą pilnie uzupełnić swoje sieci obszarów specjalnej ochrony ptaków, wyznaczając wszystkie ważne obszary - przypomniał komisarz ds. środowiska Stawros Dimas.
Komisja Europejska wszczęła postępowanie w tej sprawie przeciwko Polsce w lipcu zeszłego roku, wysyłając pierwsze upomnienie. Działania podjęte od tego czasu przez polski rząd uznała za niewystarczające.
W Trybunale toczy się ponadto inne postępowanie, związane z budową obwodnicy Augustowa w Dolinie Rospudy, która też jest w sieci Natura 2000 i którą KE uznaje za teren unikatowy, wykluczając, by jakiekolwiek rekompensaty mogły naprawić szkody wyrządzone tam środowisku naturalnemu.
Michał Kot