Polska prosi Szwecję o szczepionki na A/H1N1?
Polska minister zdrowia Ewa Kopacz zwróciła się do szwedzkiego rządu z prośbą o umożliwienie odkupienia szczepionek przeciwko tzw. świńskiej grypie, ale szanse na zrealizowanie takiej transakcji są małe - podało publiczne Szwedzkie Radio. Informację tę dementuje rzecznik ministerstwa zdrowia Piotr Olechno.
06.12.2009 | aktual.: 07.12.2009 01:10
- Resort zdrowia nie zamierza występować do Szwecji o umożliwienie zakupu szczepionek przeciw grypie AH1N1 - powiedział Olechno. Obecnie resort prowadzi negocjacje w sprawie zakupu szczepionki przeciw grypie AH1N1; Polska oczekuje od firm farmaceutycznych m.in. potwierdzenia bezpieczeństwa szczepionki i wzięcia odpowiedzialności za jej ewentualne skutki uboczne.
W popularnym programie publicystycznym Ekot reporter Herman Melzer poinformował, że Kopacz poprosiła szwedzkiego ministra zdrowia Goerana Haegglunda o szczepionki podczas jego wizyty w Polsce pod koniec listopada, kiedy bezskutecznie próbował on przekonać Polskę do poparcia idei wspólnego rynku usług medycznych Unii Europejskiej.
Teraz do szwedzkiego rządu wpłynęło również oficjalne polskie pismo w sprawie szczepionek. Polska jest pierwszym krajem, które prosi o to Szwecję.
Dziennikarz Szwedzkiego Radia stwierdził, że korespondencja między szwedzkim, a polskim ministerstwem zdrowia jest tajna. Sugerował jednak, że Polska raczej nie otrzyma szczepionek, ponieważ w Szwecji wciąż trwa akcja powszechnego szczepienia, a ponad 4 mln obywateli czeka jeszcze w kolejce. Poza tym szczepionkami dysponuje nie rząd, a finansujące służbę zdrowia władze poszczególnych województw.
Kilka dni temu szwedzka telewizja publiczna SVT wyemitowała reportaż, w którym dziennikarze próbowali sprawdzić, czy władze wojewódzkie będą w stanie przekazać szczepionki innym krajom - do czego wezwała państwa bogate Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Z ustaleń reporterów wynika, że wiele województw wciąż czeka na kolejne partie szczepionek, a ewentualne nadwyżki mogą powstać dopiero w przyszłym roku.
Szwecja jest jednym z pierwszych państw, które od połowy października prowadzi akcję powszechnego bezpłatnego szczepienia obywateli przeciwko grypie A/H1N1 i zamierza nią objąć prawie całe społeczeństwo (ok. 9 mln osób). Początkowo planowano podanie wszystkim dwóch dawek szczepionki w odstępie kilku tygodni, ale niedawno okazało się, że w większości przypadków wystarczy tylko jedna dawka. Stąd nadzieja na powstanie sporych zapasów.
Daniel Zyśk