ŚwiatPolska proponuje Unii zniesienie sankcji wobec Białorusi

Polska proponuje Unii zniesienie sankcji wobec Białorusi

Na wniosek Polski szefowie dyplomacji państw Unii Europejskiej mają w sobotę rozważyć zniesienie sankcji wobec Białorusi - poinformował w Awinionie szef polskiej
dyplomacji Radosław Sikorski.

Polska proponuje Unii zniesienie sankcji wobec Białorusi
Źródło zdjęć: © AP

05.09.2008 | aktual.: 06.09.2008 10:55

Sikorski uczestniczy w trwającym od piątku dwudniowym nieformalnym posiedzeniu szefów dyplomacji "27".

Uważam, że powinniśmy przyspieszyć decyzje, jeśli chodzi o Białoruś, bo sytuacja się zmienia. Nie ma w tej chwili więźniów politycznych - powiedział dziennikarzom Sikorski. Chodzi o to, by przeprowadzić dyskusję, która stworzy mapę drogową normalizacji stosunków z Białorusią - dodał.

Jak zauważył, UE zdjęła niedawno sankcje wobec reżimu kubańskiego, gdzie więźniów politycznych jest prawie 300, a utrzymuje sankcje wobec Białorusi.

W porównaniu z Kubą Białoruś - choć wciąż daleka od naszych standardów - jest reżimem mniej restrykcyjnym, w którym można prowadzić działalność gospodarczą, można podróżować i nie ma więźniów politycznych - tłumaczył.

Już pod koniec sierpnia francuskie przewodnictwo w UE, reagując na uwolnienie ostatnich więźniów politycznych, zasugerowało w oficjalnym oświadczeniu, że "ten rozwój sytuacji może dać Unii perspektywę stopniowego wznowienia dialogu z władzami białoruskimi i możliwość zrewidowania sankcji przyjętych wobec Białorusi"

Paryż podkreślił jednak, że najważniejszym testem dla Białorusi będą wybory do parlamentu 28 września. "Przywiązujemy wielką wagę, by odbyły się one w poszanowaniu międzynarodowych i europejskich standardów, tak by dać naszym relacjom z Białorusią nowy impuls" - brzmi deklaracja UE z 25 sierpnia.

Sankcjami - zakazem wjazdu do UE - objętych jest 41 przedstawicieli białoruskiego reżimu, z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką na czele. Ponadto zamrożone pozostają w Unii ich aktywa.

Unijne sankcje, obejmujące początkowo sześć osób, w tym Łukaszenkę, zostały wprowadzone w 2004 roku w odpowiedzi na sfałszowane referendum konstytucyjne, które umożliwiło Łukaszence pozostanie na stanowisku prezydenta. W 2006 roku listę osób objętych sankcjami wizowymi rozszerzono w odpowiedzi na wybory prezydenckie, które zdaniem UE nie były wolne i demokratyczne.

Za łamanie praw pracowniczych UE wykluczała też Białoruś z grupy krajów korzystających w handlu z Unią z uprzywilejowanych taryf celnych.

O zawieszeniu części sankcji gospodarczych wobec Białorusi poinformowała ambasada USA w Mińsku. Departament Skarbu USA zawiesił zakaz współpracy firm amerykańskich z dwoma spółkami: Łakokraska i Połock Stiekłowołokno.

Inga Czerny

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)