Trwa ładowanie...
d2o2u9j

Polska premiera wystawy World Press Photo 2002

Ponad 200 najlepszych fotografii prasowych 2001 roku można od czwartku oglądać w Poznańskim Centrum Kultury Zamek na wystawie "World Press Photo 2002".

Share
d2o2u9j

Jest to pierwsza wystawa najnowszej edycji "World Press Photo" w Polsce, a dziewiąta na świecie. Na wystawie zobaczyć można 207 najlepszych fotografii prasowych 2001 roku. Do konkursu zgłosiło się ponad cztery tysiące fotografów ze 123 krajów świata. Łącznie jury obejrzało prawie 50 tysięcy fotografii - powiedział w czwartek Micha Bruinvels z Fundacji World Press Photo.

Za najlepsze zdjęcie 2001 roku jury uznało fotografię Duńczyka Erika Refnera. Zwycięskie czarno-białe zdjęcie przedstawia przygotowania do pogrzebu dziecka afgańskich uchodźców w Pakistanie. Refner, fotoreporter duńskiego dziennika Berlingske Tidende, zrobił je w czerwcu zeszłego roku.

Na wystawie dużo jest zdjęć z Pakistanu, Afganistanu, Nowego Jorku oraz z zamieszek, do których doszło podczas manifestacji antyglobalistów w Genui - zdaniem jury te wszystkie przedstawione zdarzenia są ze sobą powiązane - mówił Bruinvels.

W 2002 roku po raz kolejny Polska miała swojego reprezentanta w jury konkursu. Aleksandra Kotwicka z Torunia razem z ośmiorgiem innych dzieci była członkiem jury dziecięcego. Jury to nagrodziło zdjęcie norweskiego fotografa Aleksandra Nordahla, przedstawiające trzy siostry z Afganistanu.

Wystawa będzie pokazywana w 35 krajach świata. Obecnie na świecie wystawa jest prezentowana w Niemczech, Holandii, Belgii i we Włoszech. W Poznańskim Centrum Kultury Zamek będzie można ją oglądać od czwartku do 2 czerwca. W październiku wystawę zobaczą widzowie w Sopocie. (jask)

d2o2u9j

Podziel się opinią

Share
d2o2u9j
d2o2u9j
Więcej tematów