ŚwiatPolska popiera tureckie dążenie do UE - potwierdza Meller

Polska popiera tureckie dążenie do UE - potwierdza Meller

Minister spraw zagranicznych Stefan Meller
potwierdził podczas swej wizyty w Turcji polskie poparcie dla
dążeń tego kraju do uzyskania pełnego członkostwa w Unii
Europejskiej - poinformowało w komunikacie biuro
rzecznika MSZ.

Meller kończy dwudniową oficjalną wizytę w Turcji. W Ankarze spotkał się z premierem tego państwa Recepem Tayyipem Erdoganem i wiceprzewodniczącym parlamentu Sadikiem Yakutem.

Według komunikatu MSZ, w trakcie rozmów plenarnych pod przewodnictwem Mellera i szefa tureckiej dyplomacji Abdullaha Gula, "strona polska wyraziła wolę kontynuacji popierania dążeń Turcji do uzyskania pełnego członkostwa w UE oraz opowiedziała się za jak najszybszą koniecznością uregulowania kwestii cypryjskiej w ramach działań pod egidą Sekretarza Generalnego ONZ".

Turcja rozpoczęła w październiku negocjacje w sprawie przystąpienia do UE. Jednak jako jedyne państwo na świecie, uznaje Turecką Republikę Północnego Cypru, utworzoną w 1983 roku w rezultacie zajęcia tej części wyspy przez wojska tureckie w 1974 roku. Zaś wspólnota międzynarodowa za jedynego legalnego suwerena wyspy uważa rząd Greków w Nikozji, który w maju 2004 roku wprowadził Cypr do Unii Europejskiej.

Według komunikatu MSZ, podczas rozmów w Ankarze Meller "wyraził gotowość podjęcia działań zmierzających do stworzenia korzystniejszej atmosfery między Turcją i Armenią". Propozycja ta została dobrze przyjęta przez stronę turecką.

Normalizacja stosunków z Armenią jest jednym z warunków, jakie stawia Turcji Unia Europejska. Armenia oskarża Turków o wymordowanie ok. 1,5 mln Ormian podczas I wojny światowej w ramach działań mających na celu zmuszenie ich do opuszczenia wschodnich rejonów Turcji. Turcy odrzucają te oskarżenia twierdząc, że liczba zabitych jest przesadzona oraz, że Ormianie ponieśli śmierć podczas zamieszek, jakie wybuchły po upadku Imperium Ottomańskiego.

W kwietniu ubiegłego roku polski Sejm przyjął uchwałę potępiającą ludobójstwo Ormnian w Turcji.

Szef polskiej dyplomacji i jego tureccy rozmówcy zwrócili uwagę na możliwości rozwoju współpracy gospodarczej obu państw, w tym także w zakresie bezpieczeństwa energetycznego poprzez dywersyfikację dostaw surowców energetycznych oraz ich źródeł pozyskiwania.

Jak podkreśla w swym komunikacie MSZ, rosnąca wartość zagranicznych inwestycji w Turcji oraz procesy prywatyzacyjne w tym kraju otwiera ciekawe możliwości dla polskich inwestorów.

W Ankarze polski minister uroczyście zainaugurował działalność Towarzystwa Chopinowskiego w Turcji, oficjalnie zarejestrowanego w tym roku w Międzynarodowej Federacji Towarzystw Chopinowskich. Utalentowany artysta turecki młodego pokolenia uświetnił uroczystość recitalem utworów Chopina.

Podczas uroczystości Meller wręczył listy gratulacyjne tureckim tłumaczom literatury polskiej.

W drugiej części wizyty szef polskiej dyplomacji odwiedził Stambuł. Spotkał się z dyrektorem Muzeum Pałacu Topkapi prof. Ilbertem Ortayli. Tematem spotkania była historia stosunków między obu państwami i narodami oraz możliwości zainicjowania wspólnych badań historycznych.

W trakcie śniadania wydanego przez gubernatora stambulskiej metropolii Meller podziękował za opiekę władz tureckich nad polskim dziedzictwem kulturowym, w tym nad Muzeum Adama Mickiewicza i polską wsią pod Stambułem - Adampolem. Minister omówił możliwości promocji kultury polskiej i udziału w przygotowaniach do obchodów w 2010 r. uroczystości "Stambuł - miasto kultury Europy".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)