Polska popiera aspiracje Chorwacji do NATO i UE
Polska potwierdza swoje zdecydowane poparcie
dla aspiracji Chorwacji, zarówno jeśli chodzi o wejście do Unii
Europejskiej, jak i do NATO - powiedział prezydent Aleksander
Kwaśniewski po spotkaniu z
prezydentem Chorwacji Stipe Mesiciem.
W poniedziałek Mesić rozpoczął oficjalny program wizyty w Polsce. Wcześniej przebywał w Gdańsku i spotkał się z prezydentem Kwaśniewskim w Juracie.
Polski prezydent liczy, że Chorwacja stanie się członkiem UE być może już w 2007 roku. Polska jest gotowa udzielić daleko idącego wsparcia politycznego, a także podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z transformacją prawną, ekonomiczną, z negocjacjami oraz pierwszymi doświadczeniami obecności w UE - zadeklarował.
Kwaśniewski zaznaczył także, że Polska jest bardzo zainteresowana obecnością Chorwacji w NATO i liczy, że ten kraj będzie wkrótce członkiem Paktu Północnoatlantyckiego.
Według Mesicia, Polska może służyć Chorwacji jako przykład realizacji standardów NATO i UE. Prezydent Chorwacji zapewniał, że jego kraj chce skorzystać z polskich doświadczeń. Zadeklarował też udział Chorwacji w koalicji antyterrorystycznej. Chorwacja nie wysłała swoich wojsk do Iraku.
Obaj prezydenci uczestniczyli w Polsko-Chorwackim Forum Gospodarczym. Polska ma dodatni bilans w wymianie z Chorwacją. Kwaśniewski zwracał uwagę na 6-proc. wzrost PKB i 40-proc. - w porównaniu z rokiem ubiegłym - wzrost polskiego eksportu.
Dobra sytuacja ekonomiczna Polski jest - według Kwaśniewskiego - przesłanką do wzrostu współpracy z Chorwacją m.in. w turystyce; w ubiegłym roku Chorwację odwiedziło 250 tys. Polaków - w tym roku już ok. 300 tys.
Polska chciałaby uczestniczyć w tworzeniu bazy turystycznej w Chorwacji, inwestować w hotelarstwo, odbudowywać zniszczoną po działaniach wojennych infrastrukturę.
W poniedziałek Mesić był także gościem marszałka Sejmu Józefa Oleksego. Również on zapewnił chorwackiego przywódcę o poparciu Polski dla dążeń Chorwacji do uzyskania członkostwa w NATO i Unii Europejskiej. Według marszałka, Polska będzie ponadto przykładać dużą wagę do polsko-chorwackich kontaktów parlamentarnych, ponieważ jest to czasami - jak ocenił Oleksy - lepsza płaszczyzna rozmowy o różnych problemach niż płaszczyzna rządowa.