Polska podpisała się pod projektem reformy Rady Bezpieczeństwa
Polska jest jednym z 27 krajów-członków Organizacji Narodów Zjednoczonych, podpisanych pod projektem rezolucji w sprawie reformy Rady Bezpieczeństwa.
Wśród zawartych w projekcie zmian, wspartych przez Polskę, jest m.in. wprowadzenie zasady, że jednym z niestałych członków Rady byłby kraj Europy Wschodniej. Poza Polską z tego regionu pod projektem podpisały się Czechy, Łotwa i Ukraina.
Propozycja zakłada rozszerzenie składu Rady Bezpieczeństwa do 25 państw (obecnie jest 15). Liczba stałych członków miałaby być zwiększona o sześć państw - po dwa z Afryki i Azji, po jednym z Ameryki Łacińskiej i Europy Zachodniej. Te sześć państw nie dysponowałoby jednak prawem weta. Liczba członków niestałych Rady zostałaby zwiększona o cztery kraje.
Występując w poniedziałek na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych, szef polskiej misji przy ONZ, ambasador Andrzej Towpik przypomniał, że Polska przy wielu okazjach wskazywała na niezbędność zaadaptowania samej organizacji do zmienionej rzeczywistości międzynarodowej, "by właściwie odpowiadać na zagrożenia i wyzwania, z którymi spotykamy się obecnie".
Towpik podkreślił, że Polska w dokumencie Nowy Akt Polityczny dla Narodów Zjednoczonych, który został zaprezentowany na forum Zgromadzenia Ogólnego w 2002 roku, zaproponowała nie tylko reformy instytucjonalne, ale też zmianę koncepcji działania Narodów Zjednoczonych w nowej sytuacji geopolitycznej świata.
__Wszyscy zgadzamy się, że potrzebujemy mocniejszej i sprawnej Rady Bezpieczeństwa, Rady - zdolnej podejmować decyzje, które będą w pełni wykonywane - mówił w ONZ przedstawiciel Polski. Dodał, że rozszerzenie o niestałego członka z regionu Europy Wschodniej "zapewni odpowiednią regionalną równowagę w Radzie Bezpieczeństwa".
Polska wierzy, że w tej Organizacji nie zabraknie politycznej woli. Wierzymy, że państwa członkowskie nie dopuszczą do sytuacji, że krytycy ONZ będą mogli cytować tę debatę jako kolejny przykład dyskusji bez konkluzji - wskazał przedstawiciel RP.
Państwa zaliczające się do autorów propozycji - Brazylia, Japonia, Niemcy i Indie - zapowiedziały, że będą ubiegać się o przeprowadzenie głosowania nad propozycją jeszcze w końcu tego tygodnia.