Trwa ładowanie...

Polska najbardziej zagrzybiałym krajem w UE

Polacy mieszkają w zagrzybionych albo
zawilgoconych mieszkaniach, ale za to czują się w swojej okolicy
bezpiecznie - wynika z opublikowanych danych Eurostatu.

Polska najbardziej zagrzybiałym krajem w UEŹródło: PAP
d27javh
d27javh

Zgodnie z danymi Eurostatu (za rok 2007) aż 38% Polaków zmaga się z takimi problemami jak przeciekający dach, wilgoć w piwnicy, zawilgocone ściany, podłogi lub fundamenty czy pleśń. To najwyższy odsetek w całej UE, nie licząc Rumunii i Bułgarii, które nie zostały ujęte w tych statystykach. Unijna średnia to 18%.

Dla odmiany - spośród mieszkańców UE, obok Litwinów i Słowaków, to Polacy czują się najbezpieczniej w swoim otoczeniu. Tyko 8% dostrzega problem wandalizmu albo przestępczości w swojej okolicy. To dwukrotnie mniej niż unijna średnia wynosząca 16%.

Polacy rzadziej niż przeciętny mieszkaniec UE skarżą się też na hałas (19%) i zanieczyszczenie (13%).

Dla porównania, niebezpiecznie w najbliższym otoczeniu czuje się 30% mieszkańców Łotwy, którzy w dodatku skarżą się na zanieczyszczenie powietrza (37%) i hałas (22%). Jeśli się weźmie pod uwagę, że co czwarty z nich ma w domu wilgoć, a co piąty pozbawiony jest toalety i łazienki w mieszkaniu, Łotysze wypadają najgorzej w statystycznym raporcie o warunkach życia obywateli UE.

d27javh

Z danych wynika, że prawie tak samo źle się żyje Litwinom - z tym ważnym wyjątkiem, że poczucie bezpieczeństwa jest tam najwyższe w UE: tylko 7% mieszkańców narzeka na wandalizm i przestępczość.

W Polsce - według Eurostatu - 6% mieszkańców pozbawionych jest toalety, zaś 7% - łazienki. W sumie w UE na brak tych sanitarnych wygód uskarża się tylko 2% mieszkańców. Są liczne kraje, jak Szwecja, Dania, Hiszpania, Włochy, Luksemburg, Malta, Wielka Brytania i Holandia, gdzie ten problem nie występuje wcale albo bardzo rzadko.

Michał Kot

d27javh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27javh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj