Polska na szczycie UE mogła wynegocjować więcej
Nasi negocjatorzy odnieśli w Brukseli sukces
- uważa 55% Polaków w sondażu GfK Polonia dla
"Rzeczpospolitej". Ale negocjacje byłyby prawdopodobnie
skuteczniejsze, gdyby nie poważne różnice zdań wśród polskich
dyplomatów - twierdzi gazeta.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/kulisy-szczytu-ue-6038708537262721g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/kulisy-szczytu-ue-6038708537262721g )
Kulisy szczytu UE
Jak ustaliła "Rz", od kilku tygodni część negocjatorów oprócz forsowania systemu pierwiastkowego poszukiwała również innych kompromisowych rozwiązań. Efekt? Niemcy, którzy najmocniej opierali się polskiej propozycji, długo przed rozpoczęciem w Brukseli negocjacyjnej batalii wiedzieli, że polski rząd nie zamierza umierać za pierwiastek. Sami osłabiliśmy nasze stanowisko, dlatego przegraliśmy- mówi gazecie jeden z polityków PiS.
Według rozmówców "Rz", z rządzącej koalicji, urzędników MSZ i Parlamentu Europejskiego, w polskim obozie powstały dwie grupy: bezkompromisowych obrońców "pierwiastka" z szerpami Markiem Cichockim oraz Ewą Ośniecką-Tamecką i realistów, którzy twierdzili, że jest on nie do wygrania. Ci drudzy - pod wodzą polskiego ambasadora przy UE Jana Tombińskiego oraz minister Anny Fotygi, wspierani przez unijną komisarz Danutę Hubner - szukali innych możliwych kompromisów. Jednym z nich okazał się przyjęty pomysł wydłużania czasu obowiązywania nicejskiego systemu głosowania.
Jednak nieoficjalnie brukselscy urzędnicy przyznają, że polska delegacja nawet nie zgłosiła kwestii "pierwiastka" na szczycie w Brukseli. (PAP)