Trwa ładowanie...
d2p7fos
21-03-2006 07:00

Polska na szarym końcu UE

Polska i Malta najgorzej radzą sobie z reformami, które mają obniżyć bezrobocie i przyspieszyć wzrost gospodarczy. Lepiej wypadają nawet Bułgaria i Rumunia - pisze Gazeta Wyborcza przytaczając ocenę brytyjskiego instytutu badawczego Centre for European Reform.

d2p7fos
d2p7fos

Jak czytamy w dzienniku, to kolejne mocne ostrzeżenie pod adresem polskiego rządu. Tym razem jednocześnie z Londynu i Brukseli.

Brytyjski instytut opublikował już szósty już raport o postępach we wdrażaniu strategii lizbońskiej. Ten ambitny program reform miał początkowo uczynić z Unii Europejskiej najbardziej konkurencyjną gospodarkę świata do 2010 r. W ubiegłym roku złagodzono, jak się okazało, zbyt ambitny cel: państwa unijne mają przeprowadzić reformy społeczno-gospodarcze, żeby obniżyć bezrobocie i przyspieszyć wzrost gospodarczy. Każde miało samo wybrać sposób, jak to zrobić.

Raport CER ocenia, jak państwa sobie z tym radziły w 2005 r. Na 27 ocenionych krajów (wszystkie unijne oraz Rumunia i Bułgaria) Polska zajęła miejsce 26. "Gazeta Wyborcza" pisze, że gorsza była tylko Malta, bo nie uczestniczy w niektórych elementach strategii lizbońskiej (przykładowo w tym 400-tys. kraju trudno mówić o inwestycjach w naukę) albo nie dostarcza danych statystycznych. Przed rokiem Polska była wyżej - zajmowaliśmy 22. miejsce.

Eksperci CER typowali „bohaterów”, czyli najlepszych, oraz tych, którzy radzą sobie najgorzej, czyli „czarne charaktery”. Na 13 konkretnych dziedzin Polska aż osiem razy znalazła się w grupie „czarnych charakterów”. Zawaliliśmy: badania naukowe, transport, usługi finansowe, usprawnienie zakładania nowych firm, politykę konkurencji, walkę z bezrobociem, modernizację opieki społecznej i ochronę środowiska.

d2p7fos
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p7fos
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj