Polska na mapie Ryanair
Największy europejski tani przewoźnik
Ryanair ma w planach uruchomienie czterech nowych tras, na
których zamierza konkurować z Easyjetem, w tym z lotniska
Stansted do Polski - informują agencja PA i dziennik "The
Irish Times".
Szczegóły mają zostać ogłoszone w poniedziałek na konferencji prasowej w Liverpoolu, co interpretuje się jako zamiar przekształcenia tego miasta w północno-zachodniej Anglii w dwunastą już bazę Ryanair.
Irlandzki przewoźnik ma też ogłosić wycofanie się z trzech nierentownych tras.
Ryanair przewiduje także nowe trasy: ze Stansted do Hiszpanii i Czech oraz z Gatwick do Knock w Irlandii.
Według dziennika "The Irish Times", w następstwie prawdopodobnego upadku włoskiego taniego przewoźnika Volare, Ryanair umocni się na rynku włoskim - drugim najważniejszym dla niego po brytyjskim. Ryanair ma we Włoszech dwie bazy, w Rzymie i Mediolanie, i obsługuje 15 tras.
Irlandzki przewoźnik ogłosił też, że jego założyciel Tony Ryan sprzedał połowę swoich udziałów, inkasując 25 mln euro. Obecnie ma już tylko 0,5% udziałów. Największym udziałowcem jest dyrektor linii Michael O'Leary.
W ostatnim półroczu do końca września w porównaniu z tym samym okresem sprzed roku obroty Ryanair wzrosły o 24%, a zysk o 18% - więcej niż zakładały prognozy analityków.
Zysk netto wzrósł do 200,1 mln euro wobec oczekiwanych przez analityków 187,6 mln euro. W ciągu sześciu miesięcy linie przewiozły blisko 14 mln pasażerów. Ryanair nie wprowadził dopłat do biletów w reakcji na drogą ropę, w odróżnieniu od BA, Air France czy przewoźników amerykańskich.
Ryanair działa od 1985 roku.
Andrzej Świdlicki