PolskaPolska na końcu Europy w leczeniu nowotworów

Polska na końcu Europy w leczeniu nowotworów

Polska zajmuje dopiero 22. miejsce w Europie pod względem skuteczności leczenia nowotworów - alarmował Polskiej Unii Onkologii (PUO) Janusz Meder. 4 lutego przypadał Światowy Dzień Walki z Rakiem, obchodzony już po raz siódmy. Podczas konferencji w Centrum Onkologii w Warszawie.

05.02.2007 15:21

Meder poinformował też, że Centrum otrzymało w tym roku w kontrakcie od Narodowego Funduszu Zdrowia ponad 7 milionów złotych mniej niż w roku ubiegłym. Dlatego ośrodek będzie musiał zrezygnować z niektórych nowoczesnych i kosztownych metod terapii. Chodzi głównie o kosztowne leki, na przykład przeciwciała monoklonalne i leki blokujące sygnał niepohamowanego mnożenia się komórek - wyjaśniał.

W Polsce jest wielu dobrych naukowców specjalizujących się w leczeniu nowotworów, jednak polskich placówek medycznych nie stać na stosowanie niektórych dostępnych w innych krajach metod leczniczych - podsumował prezes PUO.

Na konferencji podkreślano, że do zwiększenia skuteczności leczenia raka w Polsce niezbędne jest systematyczne prowadzenie badań przesiewowych. W ramach takich badań, duża grupa Polaków badana byłaby pod kątem obecności nowotworów w organizmie. Badanie pozwoliłoby wykryć nowotwór we wczesnej fazie rozwoju i wcześniej wdrożyć skuteczne leczenie.

Jako przykład dobrze funkcjonującego w Polsce programu podano program badań przesiewowych metodą kolonoskopii. Służy on wykrywaniu wczesnych faz raka jelita grubego. W jego ramach w latach 2000-2006 przebadano 105 tys. Polaków; do końca tego roku liczba ta sięgnąć ma 140 tys. Program ten realizowany jest pod nadzorem Kliniki Gastroenterologii Centrum Onkologii w Warszawie.

Podsumowywano też działania, jakie podjęto w Polsce w ostatnich latach na rzecz walki z nowotworami. Biorący udział w dyskusji prezes NFZ Andrzej Sośnierz przypomniał m.in., że pod nadzorem Funduszu realizowane były programy badań przesiewowych raka piersi i raka szyjki macicy, na które w 2006 roku NFZ przeznaczył ponad 46 milionów złotych.

Sośnierz zapowiedział też, iż w pierwszej połowie tego roku NFZ przeprowadzi akcję wysyłania polskim kobietom zaproszeń na bezpłatne badania cytologiczne, które będą elementem profilaktyki raka szyjki macicy.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na świecie odnotowuje się rocznie ok. 11 milionów nowych zachorowań na nowotwory; w ciągu najbliższego dwudziestolecia liczba ta ma się podwoić. W Polsce na nowotwory zapada rocznie 130 tys. osób, a prognozy specjalistów wykazują, że za dziesięć lat będzie to już 160 tys. rocznie.

Z powodu nowotworów umiera co roku 85 tys. Polaków. Całkowicie wyleczonych zostaje średnio 30% dorosłych (dla porównania w USA jest to ponad 60% dorosłych, a w Europie Zachodniej prawie 50%) oraz 75% dzieci. Do najczęstszych nowotworów w Polsce należą rak piersi, rak jelita grubego, rak szyjki macicy i rak płuc.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)