PolskaPolska może dostać 12 mld euro z UE

Polska może dostać 12 mld euro z UE

W latach 2004-2006 Polska może otrzymać z
budżetu unijnego 12 miliardów euro na modernizację infrastruktury,
edukację i rozwój gospodarczy - powiedziała w Olsztynie
komisarz UE do spraw budżetu Michaele Schreyer.

Polska może dostać 12 mld euro z UE
Źródło zdjęć: © PAP

Komisarz przyjechała do Olsztyna, by dowiedzieć się, jak wygląda współpraca transgraniczna na północno-wschodnim krańcu Unii. 200- kilometrowa lądowa granica między Polską a obwodem kaliningradzkim przebiega w całości wzdłuż województwa warmińsko-mazurskiego.

W tej chwili realizowany jest pakiet finansowy na lata 2004- 2006. Przewiduje on dla Polski 12 miliardów euro. Ważne jest, by wasz kraj przygotował dobre projekty i dobrze wykorzystał te pieniądze - powiedziała na konferencji prasowej komisarz Schreyer.

Pokreśliła, że Polska przygotowała kilka ogólnych projektów. Generalnie dotyczą one rozwoju i modernizacji infrastruktury drogowej, ochrony środowiska, a także problematyki edukacyjnej i biznesowej.

Komisarz powiedziała, że przyjechała na Warmię i Mazury, by zobaczyć, w jaki sposób tutejsza administracja zarządza pieniędzmi unijnymi. Przypomniała, że strona polska będzie musiała sporządzić raport o wykorzystaniu środków z budżetu unijnego.

Wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Bożena Wrzeszcz-Zwada powiedziała, że jest spokojna o wykorzystanie pieniędzy unijnych z tak zwanego Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR).

Warmia i Mazury może w ciągu trzech lat otrzymać 182 milionów euro. Jestem przekonana, że pieniądze zostaną bardzo dobrze wykorzystane, obawiam się nawet, że może ich zabraknąć - oceniła Wrzeszcz-Zwada.

Przyszli beneficjenci ZPORR z Warmii i Mazur - samorządowcy, organizacje pozarządowe, fundacje, stowarzyszenia - złożyli 300 wniosków o dofinansowanie swoich projektów. Chodzi o modernizację i budowę dróg, oczyszczalni ścieków, budowę sieci informatycznych, szkolenia zawodowe i podnoszenie kwalifikacji pracowników. Beneficjent musi mieć 25 procent środków własnych.

ZPORR tym się różni od innych programów unijnych, że ostateczne decyzje w sprawie dofinansowania projektów zapadają w województwach.

Pieniądze z programu mają służyć wzrostowi gospodarczemu regionów, decentralizacji zarządzania państwem, przekształceniom strukturalnym województw, wzrostowi urbanizacji, zwiększaniu poziomu wiedzy i dostępu do najnowocześniejszych technologii.

W czwartek Komisarz Schreyer pojedzie na największe polsko- rosyjskie drogowe przejście graniczne w Bezledach i tam zapozna się z pracą służb granicznych oraz infrastrukturą przejścia. Tego samego dnia pojedzie do Kalinigradu, gdzie będzie rozmawiać o współpracy transgranicznej Obwodu z Unią.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)