"Polska może być gwiazdą UE"
Międzynarodowa telewizja informacyjna France 24 rozpoczyna cykl "Europejskie Debaty"; pierwsze dwie dyskusje zostały utrwalone w Warszawie. Prezes stacji przekonuje, że Polska w czasie prezydencji może dać lekcję UE, a France 24 to pokaże.
Debaty, które organizuje France 24 poza Warszawą będą odbywały się jeszcze w Madrycie, Rzymie i Londynie, a po wakacjach również w Berlinie i Istambule. Rejestrowane w naszym kraju rozmowy zostały zatytułowane "Polska, nowy model dla Europy".
Prowadzona w języku angielskim debata kręcona była bez publiczności w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wzięli w niej udział m.in. doradca prezydenta Roman Kuźniar, europosłanka Róża Thun (PO), a także poseł nigeryjskiego pochodzenia John Godson (PO).
Do drugiej, prowadzonej po francusku debaty, zaproszeni zostali minister finansów Jacek Rostowski, była minister w kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Barbara Labuda, aktor i reżyser Andrzej Seweryn oraz przedsiębiorca Stefan Dunin-Wąsowicz.
- Poprzez analizę tego, co usłyszymy w każdej z debat organizowanych w różnych miastach, dowiemy się, czy istnieją rozbieżności w postrzeganiu Polski, a także w postrzeganiu roli Polski obejmującej przewodnictwo w UE - mówił dziennikarzom Prezes France 24 Alain de Pouzilhac.
Zapewniał, że jego stacja będzie na bieżąco relacjonować to, co Polska będzie robiła jako kraj przewodniczący Unii. - Myślę, że Polska ma dużo do dania UE, m.in. chodzi tutaj o wasze rozwiązania systemowe, które spowodowały, że na przestrzeni ostatnich 4-5 lat Polska nie zadłużyła się tak jak pozostałe kraje, chociażby jak Francja. Myślę, że jest to lekcja, którą Polska może dać UE. France 24 jest od tego, że przekazać społeczeństwom zachodnim pigułkę z tymi informacjami - podkreślił.
Chcąc przybliżyć swoim widzom Polskę francuska telewizja zamówiła w SMG/KRC sondaż, w którym Polacy odpowiadali na pytania o ich stosunku do UE. Uczestnicy debaty komentowali wyniki badania.
Według sondażu, 74% respondentów uważa, że nasz kraj zyskał na wstąpieniu do Unii. Mniej entuzjastycznie ankietowani wypowiadali się o strefie euro. Tylko według 37% z nich Polska powinna przystąpić do strefy euro, a według 53% badanych nie powinniśmy tego robić, 10% nie miało zdania w tej sprawie.
Respondenci mieli też odpowiedzieć na pytanie, co według nich jest najsłabszą stroną naszego kraju - najczęstsze wskazania to brak silnych przywódców politycznych (32%) oraz bezrobocie (31%).
1000-osobowa reprezentatywna próba dorosłych Polaków miała też odpowiadać na pytanie, co najcenniejszego nasz kraj może wnieść do Europy. Najczęściej zaznaczaną odpowiedzią była wartość rodziny (25%), mobilność na rynku pracy (23%). Na wartości chrześcijańskie, które znalazły się dopiero na piątym miejscu, wskazało 14% ankietowanych.
Pouzilhac mówił, że wyniki badań go zaskoczyły. - Nie sądziłem, że na pierwszym miejscu w badaniu dotyczącym tego, co najcenniejsze Polska może wnieść do Europy znajdą się wartości rodzinne. Podobnym zaskoczeniem była wskazana przez respondentów rola religii katolickiej. Oczekiwaliśmy, że znajdzie się wyżej - podkreślał Pouzilhac.
Jak dodał zaskoczeniem było również to, że Polacy wskazują często na brak charyzmatycznego lidera. - To jest o tyle zaskakujące, że stereotypowe postrzeganie Polski odbywa się przez postacie, którym na pewno charyzmy nie brakuje, takie jak: Maria Skłodowska-Curie, Jan Paweł II, czy w świecie piłkarskim Zbigniew Boniek, a więc osoby, które ilustrowały Polskę jako kraj ludzi z charyzmą - podkreślił.
France 24 to międzynarodowa telewizja informacyjna, która przedstawia wydarzenia na świecie z perspektywy Francji. Stacja nadaje w 3 różnych językach: angielskim, arabskim i francuskim. Jej tygodniowa oglądalność oscyluje w okolicach 30 milionów widzów.