Trwa ładowanie...

Polska ma rację ws. sporu z Komisją Europejską? Niekoniecznie. Zaskakujący sondaż

Polacy są bardzo podzieleni w sprawie tego, kto ma rację w sporze Polski z Komisją Europejską w sprawie reformy sądownictwa. 34 proc. wskazuje nasz kraj, a 32 proc. opowiada się za racjami instytucji unijnej.

Share
Polska ma rację ws. sporu z Komisją Europejską? Niekoniecznie. Zaskakujący sondaż
Źródło: PAP, fot: Marcin Obara
d1gfige

Jak wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET, niemal 25 proc. ankietowanych ocenia, że obie strony mają swoje racje w sporze o to, czy polski rząd łamie zasady praworządności. Co ciekawe, aż 56 proc. osób popierających Platformę Obywatelską przyznaje, że i polski rząd, i KE mają rację. Sondaż IBRiS dla Radia ZET przeprowadzono 4-5 stycznia 2018 roku na próbie 1100 osób.

Pod koniec grudnia Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu wobec Polski art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej w związku z ustawą o sądach powszechnych. Jednocześnie dała polskiemu rządowi 3 miesiące na wycofanie się z niezgodnych z konstytucją RP i prawem UE działań i wdrożenie unijnych rekomendacji.

Premier Mateusz Morawiecki przekonuje, że liczy na dialog z Unią. – Mamy kilka, kilkanaście miesięcy, by wytłumaczyć instytucjom unijnym sens tej reformy. Wierzę, że się to uda – mówił szef rządu. Jednocześnie, w ubiegłym tygodniu pierwsza oficjalną wizytę zagraniczna odbył na Węgry, by uzyskać zapewnienie od premiera Wiktora Orbana, że ten będzie głosował przeciwko ewentualnym sankcjom dla Polski.

Zobacz, co o sankcjach mówi minister Marek Suski:

d1gfige

Podziel się opinią

Share
d1gfige
d1gfige
Więcej tematów