Polska krajem pesymistów
Zdecydowana większość Polaków (78%) uważa, ze sprawy w kraju idą w złym kierunku - wynika z sondażu dotyczącego nastrojów społecznych na początku stycznia 2004 roku, przeprowadzonego przez TNS OBOP. Największymi optymistami są uczniowie i studenci, pesymistami - głównie ludzie starsi.
Tylko 15% ankietowanych ocenia, że w przyszłości sytuacja poprawi się. 7% nie potrafi przewidzieć kierunku zmian. Zarówno negatywne, jak i pozytywne oceny w porównaniu z grudniem ubiegłego roku utrzymały się na podobnym poziomie.
Najbardziej sceptyczne nastawienie do przyszłości mają ludzie powyżej 60. roku życia (84%), emeryci i renciści (83%), respondenci źle oceniający swoją sytuację materialną (84%) oraz potencjalny elektorat LPR (87%).
Wśród optymistów przeważają uczniowie i studenci (30%), respondenci dobrze oceniający swoją sytuację materialną (28%), prywatni przedsiębiorcy oraz mieszkańcy dużych miast (po 25%). Pozytywnie do zmian nastawieni są także ankietowani z wyższym wykształceniem (23%), zwolennicy lewicowych (23%) i centroprawicowych (22%) poglądów politycznych oraz potencjalni wyborcy SLD (33%) i PO (21%).
Ponad trzy czwarte badanych (79%) twierdzi, że gospodarka znajduje się w stanie kryzysu. Wśród pesymistów przeważają ci, którzy postrzegają kryzys jako głęboki (45%), natomiast 34% mówi o stanie lekkiego kryzysu.
Dobrze polską gospodarkę ocenia 16% ankietowanych, a tylko mniej niż co setny badany twierdzi, że znajduje się ona w stanie dynamicznego rozwoju.
Jedynie 16% respondentów jest przekonanych, że najbliższe trzy lata przyniosą poprawę sytuacji życiowej. Jest to wynik wyższy o 2 punkty procentowe w porównaniu z grudniem ubiegłego roku. Natomiast o 3 punkty procentowe spadł odsetek Polaków, którzy obawiają się pogorszenia warunków materialnych, i w styczniu wyniósł on 54%.
Sondaż przeprowadzono w dniach 10-12 stycznia 2004 r. na grupie 1005 mieszkańców Polski powyżej 15 roku życia.