Polska i Węgry jednym głosem na drodze do UE
Zacieśnienie współpracy w ostatniej fazie
negocjacji członkostwa z Unią Europejską zapowiedzieli we wtorek
szefowie dyplomacji Polski i Węgier Włodzimierz Cimoszewicz i
Laszlo Kovacs.
Cimoszewicz podziękował ministrowi spraw zagranicznych Węgier za pomoc i opiekę węgierskich władz po wypadku polskiego autokaru.
Kovacs jest pierwszym zagranicznym ministrem, który jako honorowy gość uczestniczył w konferencji ambasadorów RP w Warszawie.
Kraje kandydujące do Unii uzyskują lepszą pozycję, gdy mówią jednym głosem - podkreślił szef węgierskiej dyplomacji.
Według Cimoszewicza, Polska i Węgry uzgodniły, że po uzyskaniu członkostwa w Unii będą zabiegać o zagwarantowanie wysokości dotacji netto w wymiarze nie mniejszym niż przed przystąpieniem do UE.
Oba kraje oczekują też, że przedstawiona w Sewilli deklaracja o gotowości państw członkowski Unii do zakończenia negocjacji z krajami kandydującymi do końca tego roku zostanie spełniona.
Szef polskiej dyplomacji zapowiedział też, że oba kraje domagać się będą również równego traktowania wszystkich nowo przyjętych do Unii krajów.
Dziękując za pomoc władz węgierskich udzieloną ofiarom i rodzinom wypadku polskiego autokaru na Węgrzech Cimoszewicz podkreślił, że była ona ponadstandardowa. Dzięki zaangażowaniu premiera i ministra spraw zagranicznych Węgier, podjęte zostały bardzo wszechstronne działania dla udzielenia opieki ofiarom wypadku i wyjaśnienia jego przyczyn - powiedział.
Polski autokar wiozący pielgrzymów, głównie z lubelszczyzny, do sanktuarium maryjnego w Mediugorie rozbił się na rondzie koło miejscowości Balatonszentgyorgy nad Balatonem. W wypadku zginęło 19 Polaków, a 32 zostało rannych. (and)