"Polska i Norwegia myślą identycznie"
Polskę i Norwegię łączy nie tylko wysoka jakość
stosunków dwustronnych, ale także i to, że w zasadniczych
kwestiach europejskich i międzynarodowych myślimy nie dość że
podobnie, to wręcz identycznie - komentował w Oslo swoje
rozmowy z premierem Norwegii Kjellem Bondevikiem prezydent
Aleksander Kwaśniewski.
16.09.2003 15:20
Wcześniej polski prezydent spotkał się z przewodniczącym norweskiego parlamentu Joergenem Kosmo.
Kwaśniewski, który składa oficjalną wizytę w Norwegii na zaproszenie króla Haralda V, podkreślił, że ostatnie lata to wzrost współpracy gospodarczej pomiędzy oboma krajami oraz rosnące inwestycje norweskie w Polsce.
Polsko-norweska wymiana handlowa przekroczyła w ubiegłym roku 1,5 mld dolarów.
Norweskie inwestycje w Polsce przekroczyły 600 mln USD, a wśród firm zainteresowanych współpracą z naszym krajem są dwa największe norweskie koncerny - "Statoil" i "Norsk Hydro".
Prezydent Kwaśniewski powiedział, że w Polsce "doceniamy dwa fakty": otwarcie rynku pracy w Norwegii także dla obywateli polskich oraz norweski wkład w projekty ochrony środowiska, wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Norweski wkład w te projekty to 112 mln euro.
Oprócz tradycyjnie zatrudnianych w Norwegii polskich marynarzy - w ubiegłym roku pracowało ich tu blisko 4 tys.- coraz bardziej wzrasta też liczba pracujących w Norwegii polskich pielęgniarek: pod koniec 2001 r. pracowało ich tu 63, a w roku następnym - już 120.
Kwaśniewski podkreślał też po rozmowach "odpowiedzialność Polski i Norwegii, jeśli chodzi o sprawy zagraniczne". Nieprzypadkowo - jak mówił prezydent - "jesteśmy razem obecni w misji stabilizacyjnej w Iraku, w Afganistanie i na Bałkanach".
Pod koniec czerwca Norwegia zapowiedziała wysłanie do Iraku 150 żołnierzy wojsk inżynieryjnych i saperów.
"Chcemy, aby NATO pozostawało podstawowym instrumentem działania na rzecz bezpieczeństwa zarówno w Europie, jak i całej przestrzeni transatlantyckiej" - powiedział polski prezydent. Według niego, aby ONZ mogła być również skutecznym instrumentem w walce z terroryzmem i innymi zagrożeniami współczesnego świata wymaga reorganizacji.
Norwegia nie należy do Unii Europejskiej - Norwegowie dwukrotnie w referendach w latach 1972 i 1994 opowiedzieli się przeciwko członkostwu w UE - jednak Kwaśniewski jest przekonany, że "któregoś dnia" spotkamy się w Unii. Zapowiedział, że wówczas Polska pomoże Norwegom w uzyskaniu członkostwa w tej organizacji. "Do trzech razy sztuka" - życzył Norwegom polski prezydent.
Premier Norwegii Kjell Bondevik powiedział, że wierzy że Polska i Norwegia mogą być strategicznymi partnerami w Europie.
We wtorek wieczorem Kwaśniewski wygłosi odczyt w Instytucie Nobla zatytułowany "Jak wygrać pokój". Spotka się także z uczestnikami polsko-norweskiego seminarium ekonomicznego.(iza)