Polska i Hiszpania będą współpracować przy budowie CPK
Polska i Hiszpania podpisały w Madrycie porozumienia w sprawie współpracy przy funkcjonowaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Umowa dotyczy głównie rozwoju Kolei Dużych Prędkości w Polsce.
W imieniu polskiego rządu porozumienie podpisał wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Stronę hiszpańską reprezentował minister transportu, mobilności i agendy miejskiej Jose Luis Abalos. Umowa podpisana został w obecności szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego, który przebywa obecnie z wizytą w stolicy Hiszpanii.
Hiszpanie pomogą w rozwoju Kolei Dużych Prędkości w Polsce
Rozwój szybkich kolei jest jednym z priorytetów spółki Centralny Port Komunikacyjny, w planach której jest budowa prawie 1800 km nowych linii kolejowych do 2034 roku. W sumie powstać ma 12 nowych tras, spośród których 10 prowadzić będzie z różnych rejonów Polski do Warszawy.
W komunikacie CPK dotyczącym zawiązanej współpracy, spółka podkreśla doświadczenie nowych partnerów. "Hiszpania jest jednym ze światowych liderów w obszarze rozwoju i zarządzania systemem szybkich kolei, a strona polska jest zainteresowana czerpaniem z ich doświadczeń w tym zakresie" - czytamy. W Hiszpanii funkcjonuje obecnie powstała w 1992 roku Alta Velocidad Espanola, będąca największą w Europie siecią Kolei Dużych Prędkości.
Centralny Port Komunikacyjny jest jednym ze sztandarowych projektów rządów Zjednoczonej Prawicy. Ogromny węzeł komunikacyjny ma powstać pomiędzy Łodzią i Warszawą. W założeniu ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Ambitnym celem spółki jest obsługa 45 mln pasażerów rocznie. Budowa CPK ma zakończyć się w 2027 roku.