Polska honorowym gościem Targów Książki Dziecięcej w Bolonii
W środę rozpoczęły się Targi Książki Dziecięcej w Bolonii, największa tego typu impreza na świecie. Tegorocznym gościem honorowym bolońskich targów są polscy wydawcy, a polskie stoisko narodowe jest największym tego typu stoiskiem w historii imprezy.
02.04.2003 16:20
Polską ekspozycję otworzyli minister kultury Waldemar Dąbrowski i zastępca dyrektora generalnego targów w Bolonii, Luigi Mastrobuono. Elena Pasoli, dyrektor Targów Książki w Bolonii, odwiedzając polskie stoisko powiedziała, że ekspozycja jest "absolutnie fantastyczna", a polska strona wykonała wielką pracę - przygotowała bardzo ciekawy program targów, w którym prezentowane są nie tylko sukcesy, ale też i trudności, jakie pojawiają się na rynku książki dziecięcej.
W tym roku do Bolonii przyjechało 1376 wystawców z 55 krajów. Wśród nich jest 25 polskich edytorów książek dla dzieci. Hasło przewodnie polskiego wystąpienia brzmi "Polska w Bolonii" (czyli po włosku: "La Polonia a Bologna").
"Promocja poprzez książkę jest najłatwiejszą i najtańszą promocją naszej kultury za granicą. Targi książki są natomiast, ze względu na zainteresowanie mediów, znakomitą okazją do takiej promocji. Może się to okazać szczególnie ważne w okresie wstępowanie Polski do UE" - powiedział Andrzej Nowakowski, pełnomocnik ministra kultury ds. organizacji polskiego wystąpienia w Bolonii.
Polskie stoisko liczy 340 m kw., co jest rekordem w historii bolońskich targów, a jego kolorystyka utrzymana jest w dwu kolorach - żółci i fiolecie. Motywem przewodnim jest lokomotywa Juliana Tuwima prezentowana w kilku wersjach graficznych i językowych. Jedna z lokomotyw-atrap, zdobiących polskie stoisko, wypuszcza nawet dym ze specjalnego urządzenia. Od frankfurckich targów książki w 2000 roku (wtedy polscy wydawcy także byli gościem honorowym) "Lokomotywa" Tuwima przewija się podczas prezentacji literackich i książkowych za granicą. Tekst jest tłumaczony na kolejne języki i, jak twierdzą przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Polskiej Izby Książki, zanosi się na to, że wejdzie do międzynarodowego kanonu literatury dziecięcej.
Głównym celem polskiej wystawy narodowej w Bolonii jest zaprezentowanie twórczości polskich ilustratorów książek dla dzieci. Mają oni ugruntowaną pozycję w zachodnich wydawnictwach, natomiast w Polsce bardzo rzadko zleca im się prace przy ilustrowaniu książek. Andrzej Nowakowski upatruje przyczyn takiego stanu rzeczy w zalewie polskiego rynku tanimi ilustracjami azjatyckimi.
W bolońskiej wystawie bierze udział 47 artystów. Gościem specjalnym wystawy narodowej jest Józef Wilkoń, specjalne miejsce mają też Janusz Stanny, Adam Kilian, Zdzisław Witwicki.
W trakcie targów odbędą się spotkania autorskie z polskimi autorami książek dla dzieci - Lilianną Bardijewską, Anną Onichimowską i Maciejem Wojtyszką. Organizatorem polskiego wystąpienia w Bolonii jest Instytut Mickiewicza. Całość polskiego wystąpienia kosztować będzie około 1 mln 400 tys. zł, z czego 1 mln 300 tys. wyłożyło Ministerstwo Kultury, a resztę - polscy wydawcy.
Bolońskie targi potrwają do 5 kwietnia. (aka)