Ukraina bliżej UE? Sikorski w Davos o przyszłości integracji
Trwa dyskusja na temat członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. W trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos głos w tej sprawie zabrał m.in. Radosław Sikorski. Szef polskiej dyplomacji wyraził nadzieję, że jeszcze w tym półroczu, podczas polskiej prezydencji w Radzie UE, uda się otworzyć dwa ważne rozdziały negocjacji z Ukrainą.
Jeden z rozdziałów ma dotyczyć relacji zewnętrznych Unii Europejskiej, a drugi rządów prawa. Sikorski mówił o tym podczas panelu "Ukraine: The Road Ahead".
Szef MSZ przekonywał ponadto, że Unia Europejska właściwie wspiera Ukrainę. Podkreślił przy tym rolę Polski. - Polska robi to, co jest naszym obowiązkiem i jednocześnie sprawuje prezydencję w Radzie UE - oświadczył.
Wskazał na różnorodne formy pomocy, w tym pożyczkę od Stanów Zjednoczonych, opartą na zamrożonych aktywach rosyjskich, która - w jego ocenie - powinna wystarczyć Ukrainie do końca 2025 roku.
Sikorski zwrócił też uwagę na zwiększenie dostaw uzbrojenia do Ukrainy, co ma umożliwić jej dalszą walkę z Rosją. - Putin powinien to wziąć pod uwagę - dodał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: los Ukrainy w rękach USA i Rosji? "Zełenski przestaje się liczyć"
Polska prezydencja w UE. "Kluczowe sześć miesięcy"
Prezydencja w Unii Europejskiej to rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE, sprawowane przez każde państwo członkowskie przez sześć miesięcy. Podczas prezydencji dane państwo organizuje spotkania, prowadzi negocjacje, ustala priorytety oraz dba o realizację agendy unijnej.
Prezydencja działa w ramach tzw. trio prezydencji - trzech kolejnych państw współpracujących nad długoterminowym planem na 18 miesięcy. Jej zadaniem jest zapewnienie ciągłości prac Rady i efektywności procesów decyzyjnych.
Obecnie, w pierwszej połowie 2025 roku, prezydencję w Radzie UE sprawuje Polska. Motto polskiej prezydencji brzmi: "Bezpieczeństwo, Europo", a jej priorytety obejmują m.in. zdolność do obrony, ochronę ludzi i granic oraz transformację energetyczną.
Przeczytaj też:
Źródło: PAP/WP Wiadomości