Trwa ładowanie...
20-11-2014 03:45

Polska demokracja okrzepła. Coraz więcej organizacji strażniczych

Pozarządowe organizacje strażnicze, które zajmują się jakością życia publicznego, będą odgrywać coraz większą rolę, powinniśmy się już do nich przyzwyczaić - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" politolog z UW prof. Agnieszka Rothert.

Polska demokracja okrzepła. Coraz więcej organizacji strażniczychŹródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d2qneny
d2qneny

Profesor nie wiązałaby tego, że z roku na rok takich organizacji przybywa z brakiem zaufania do polityków, mediów i urzędników. Po prostu okrzepliśmy w demokracji, nauczyliśmy się korzystać z narzędzi, jakie mamy, by kontrolować zachodzące w niej procesy - mówi.

Rozwój organizacji strażniczych to dla Rothert też dowód na rosnącą klasę średnią. Polacy - jak wskazuje - są coraz lepiej wykształceni i coraz lepiej rozumieją to, co dzieje się w ich otoczeniu.

Jak zauważa, kondycja takich instytucji jest zależna od kultury politycznej i tradycji w danym kraju. W USA działa to świetnie, w Europie dobrze w krajach skandynawskich, a za to w Italii - fatalnie, bo Włosi mają inne sposoby działania - wymienia.

Im większy kapitał społeczny, tym lepiej; im bardziej klientelistyczna kultura, im bardziej zamknięta, tym gorzej - podkreśla Rothert.

d2qneny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qneny
Więcej tematów