Trwa ładowanie...
d4cf5kf
28-04-2008 14:50

Polska chce wzmocnić współpracę ze wschodnimi sąsiadami UE

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski
przedstawi we wtorek w Luksemburgu partnerom z UE pomysł na
wzmacnianie regionalnej współpracy z pięcioma wschodnimi sąsiadami
UE, bez tworzenia jednak nowej instytucji. Ujawniły to w poniedziałek źródła dyplomatyczne w Brukseli.

d4cf5kf
d4cf5kf

Jak dowiedziała się PAP, pomysł nieoficjalnie był już konsultowany z innymi stolicami UE i Komisją Europejską i nie budzi sprzeciwu. W przeciwieństwie do francuskiego projektu budowania Unii dla Śródziemnomorza, polski pomysł nie przewiduje budowy osobnej nowej struktury czy stworzenia sekretariatu.

Polski projekt ma być formalnie i "na papierze" przedstawiony przez premiera Donalda Tuska na czerwcowym szczycie UE w Brukseli. We wtorek Sikorski po raz pierwszy przedstawi jego zarys na posiedzeniu szefów dyplomacji "27".

Pomysł przewiduje stworzenie forum regionalnej współpracy 27 państw UE z pięcioma sąsiadami wschodnimi: Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią. Forum ma być wykorzystane do realizacji konkretnych projektów np. w ochronie środowiska czy energii, obejmujących przynajmniej dwa lub trzy kraje z tej piątki. Będzie opierać się na istniejącej Europejskiej Polityce Sąsiedzkiej (EPS), a więc centralną rolę będzie odgrywać w nim Komisja Europejska, a projekty będą współfinansowane ze środków z budżetu UE przewidzianych na EPS.

Tworzenie instytucji przyniosłoby odwrotny skutek, bo mogłoby tym krajom zamknąć drogę do UE. Podczas gdy dla południowych sąsiadów uczestnictwo w Unii dla Śródziemnomorza to maksimum, jakie mogą osiągnąć, europejscy wschodni sąsiedzi mają prawo ubiegać się o członkostwo- powiedziały źródła dyplomatyczne.

d4cf5kf

Ponadto, polski projekt zakłada uczestnictwo w nim tylko sąsiadów wschodnich objętych planami działania EPS, a więc nie Rosji, która sama nie chciała brać udziału w europejskiej polityce sąsiedzkiej. W przypadku tworzenia osobnych instytucji, Moskwa mogłaby jednak zechcieć w nim uczestniczyć, uzyskując jednocześnie prawo weta.

Polska zapowiedziała przedstawienie konkretnych propozycji dotyczących wzmacniania wymiaru wschodniego UE, mających przybliżyć europejską perspektywę dla Ukrainy, po tym jak na szczycie UE w marcu przywódcy zgodzili się na inicjatywę Francji, by wzmacniać współpracę z pozaunijnymi krajami leżącymi w basenie Morza Śródziemnego (tzw. Unia dla Śródziemnomorza).

Jak się dowiedziała PAP, wzmacnianie współpracy UE ze wschodnimi sąsiadami ma być też priorytetem czeskiego przewodnictwa w UE, które rozpocznie się 1 stycznia przyszłego roku.

Inga Czerny

d4cf5kf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cf5kf
Więcej tematów