ŚwiatPolska chce rozszerzenia konsultacji z Rosją o temat katastrofy smoleńskiej

Polska chce rozszerzenia konsultacji z Rosją o temat katastrofy smoleńskiej

• Koniec spotkania wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji
• Zarzuty rosyjskiego MSZ dot. kwestionowania roli Armii Czerwonej w wyzwoleniu Polski
• Polska rozszerzyła program spotkania o temat katastrofy smoleńskiej
• Polski minister ponowił postulat zwrotu wraku Tu-154
• Rosja informuje, że zwróci wrak po zakończeniu śledztwa

Około czterech godzin trwały w Moskwie konsultacje polityczne z udziałem wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji, Marka Ziółkowskiego i Władimira Titowa.

"W czasie spotkania omówiono stan relacji bilateralnych. Szczególną uwagę poświęcono kwestiom związanym z tragedia smoleńską. Minister Ziółkowski ponowił postulat zwrotu wraku polskiego samolotu państwowego Tu-154 M, podkreślając, że Warszawa liczy na zrozumienie i konstruktywne podejście Moskwy do tej kluczowej i wrażliwej dla Polaków kwestii. W opinii strony rosyjskiej będzie to możliwe po zakończeniu jej śledztwa" - poinformowało polskie MSZ w oficjalnym komunikacie po zakończeniu spotkania.

MSZ poinformowało również, że omówiono także "sytuację wokół rosyjskich miejsc pamięci". "Ustalono, że zgodnie z porozumieniem dwustronnym z 1994 roku sprawy te niebawem omówią wspólne grupy robocze" - napisano w komunikacie.

"Rozmowy potwierdziły gotowość do ożywienia prac społecznych platform dialogu polsko-rosyjskiego, a także państwowych instytucji współpracy regionalnej i gospodarczej" - poinformował MSZ.

Podczas spotkania rozmawiano także o kwestiach związanych z nieruchomościami dyplomatycznymi. "W rezultacie rozmów strona rosyjska zadeklarowała gotowość do rozmów wiodących do podpisania z Polską "mapy drogowej" oraz, w przyszłości, porozumienia międzyrządowego" - poinformował MSZ.

Wiceszefowie polskiej i rosyjskiej dyplomacji omówili także "możliwości rozwiązania konfliktu na Ukrainie, w tym realizację porozumień mińskich". Minister M. Ziółkowski przedstawił też swojemu rosyjskiemu rozmówcy ramowe założenia szczytu NATO w Warszawie.

- Rozmowy miały rzeczowy charakter. Wyraźnie zaakcentowałem naszą gotowość do prowadzenia dialogu ze stroną rosyjską - podkreślił minister Marek Ziółkowski.

Minister Marek Ziółkowski zaprosił swojego rosyjskiego odpowiednika do złożenia wizyty w Warszawie w drugiej połowie 2016 r.

"Ze strony rosyjskiej podkreślono zamiar pragmatycznego budowania kontaktów z nowym rządem Polski, posuwania się naprzód w tych kierunkach, w których jest to możliwe, tym bardziej, że kanały dialogu zablokowane zostały nie z inicjatywy Rosji. Podkreślono, że jeśli istnieje nastrój do normalizacji stosunków, to należy tworzyć dla tego odpowiednią atmosferę i unikać nieprzyjaznej retoryki i nieprzyjaznych działań" - głosi z kolei komunikat opublikowany na stronie internetowej MSZ Rosji.

Odnosząc się do zwrotu wraku Tu-154M, podkreślono, że Rosja zwróci go Polsce po zakończeniu śledztwa i wszystkich czynności procesowych.

Poprzednie spotkanie wiceszefów dyplomacji obu państw odbyło się w lutym 2015 roku.

Zapowiadając rozmowy, polskie MSZ poinformowało, że omówione zostaną kwestie dwustronne, m.in.: relacje polityczne, problematyka upamiętnień, współpraca gospodarcza, transgraniczna i regionalna oraz funkcjonowanie instytucji dialogu polsko-rosyjskiego. Z inicjatywy strony polskiej przedmiotem rozmów ma być również śledztwo w sprawie katastrofy w Smoleńsku.

Szef MSZ Witold Waszczykowski mówił w środę w Polskim Radiu, że strona polska chciałaby omówić wszystkie sprawy - "natomiast oczywiście Rosjanie są gospodarzami i oni będą regulować czasem i sposobem prowadzenia rozmów". "My apelujemy, aby jednak pozwolili podjąć wszystkie sprawy, przynajmniej zrobić katalog kwestii, które nas łączą, kwestii które nas dzielą, zastanowić się nad jakąś mapą drogową, jak dalej prowadzić rozmowy, czy rozdzielić je na poszczególne ministerstwa, na inne sektory naszej współpracy, czy dalej je utrzymywać tylko na poziomie politycznym, poprzez MSZ" - tłumaczył minister.

W Rosji wiceminister Titow oświadczył tego samego dnia, że Moskwa jest gotowa zareagować na konstruktywne sygnały ze strony władz Polski dotyczące poprawy stosunków dwustronnych. - Z Warszawy nadeszły sygnały, że nowe kierownictwo Polski, które doszło do władzy w rezultacie wyborów parlamentarnych z 25 października 2015 roku, chciałoby wnieść do stosunków rosyjsko-polskich pewne świeże idee - powiedział Titow, cytowany przez agencję TASS. - Jeśli tak jest rzeczywiście, to naturalnie jesteśmy gotowi do wysłuchania tych idei - dodał.

Wypowiedź tę cytuje piątkowa "Rossijskaja Gazieta", opatrując ją tytułem: "Warszawa wiezie świeże idee" i dodając, że takie idee "rzeczywiście nie zaszkodziłyby stosunkom rosyjsko-polskim". Rządowy dziennik przypomina, że są to "pierwsze konsultacje dwustronne po zmianie elit rządzących w Polsce".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (399)