Trwa ładowanie...

Polska blokuje udział Rosjan. Moskwa napisała "gniewny list"

Polska nie zgadza się na udział rosyjskiej delegacji, na czele z Siergiejem Ławrowem, w spotkaniu Rady Ministerialnej OBWE, które odbędzie się w grudniu w Łodzi - podała w piątek AFP, powołując się na informacje polskiego MSZ. Rosyjski resort dyplomacji wystosował już "gniewny list" w tej sprawie do OBWE.

Siergiej Ławrow, szef rosyjskiego MSZSiergiej Ławrow, szef rosyjskiego MSZŹródło: East News, fot: MAXIM SHIPENKOV
duj7fw0
duj7fw0

Jak podała AFP, rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina odpowiedział twierdząco na pytanie, czy Warszawa odmówi Rosjanom udziału w grudniowym posiedzeniu Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy (OBWE). Przypomnijmy, że Rosja także należy do tej organizacji.

Polska sprawuje w tym roku rotacyjne przewodnictwo w OBWE. W dniach 1-2 grudnia będzie gospodarzem dorocznej konferencji ministerialnej w Łodzi.

Jak napisał na Twitterze dziennikarz Radia Swoboda Rikard Jozwiak, Rosja wystosowała już "gniewny list" w sprawie postawy Polaków do OBWE.

Pierwsza odmowa Warszawy

Wcześniej, w środę, Polska odmówiła wydania wiz członkom rosyjskiej delegacji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, którzy mieli wziąć udział w sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Warszawie. Ma ona odbyć się w dniach 24-26 listopada.

duj7fw0

Jak podał w środę serwis RMF, "członkowie rosyjskiej delegacji mieli też usłyszeć, że ich przyjazd do Polski naruszyłby zasadę solidarności z Ukrainą".

Głównym zadaniem powstałego w 1992 r. Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, jest ułatwianie dialogu międzyparlamentarnego w celu realizacji celów OBWE, umacniania bezpieczeństwa i współpraca w trzech wymiarach: polityczno-wojskowym, gospodarczo-ekologicznym i ludzkim. Zgromadzenie Parlamentarne OBWE tworzą parlamentarzyści z ponad 50 państw.

Przypomnijmy, że minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow jest na liście osób objętych sankcjami w związku z agresją jego kraju na Ukrainę. Ma zakaz wjazdu do państw UE już od lutego. Został także objęty sankcjami przez Wielką Brytanię i USA.

Źródło: AFP/Radio Swoboda/Unian

Ławrow uciekł ze szczytu G20. "W ogóle nie powinno go tam być"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
duj7fw0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

duj7fw0
Więcej tematów