Polska armia kupi drony zdolne przenosić uzbrojenie. "Rok 2015 będzie przełomowy"
Na przełomie kwietnia i maja MON zamierza wybrać bezzałogowe samoloty zdolne przenosić uzbrojenie - zapowiedział wiceminister Czesław Mroczek. W tym roku MON planuje też wybór śmigłowców i zestawów obrony powietrznej oraz rozpoczęcie modernizacji Leopardów.
17.02.2015 | aktual.: 17.02.2015 18:34
- Rok 2015 będzie przełomowy z puntu widzenia użytkowania systemów bezzałogowych" - powiedział Mroczek. W styczniu MON uruchomiło - adresowane do polskich producentów - postępowanie dotyczące rozpoznawczych bezzałogowych systemów powietrznych klas taktycznej i mini. Drony kupione w ramach programów Orlik (15 zestawów) i Wizjer (36 zestawów) będą wykorzystywane w systemach kierowania ogniem broni dalekiego zasięgu. Jak poinformował szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Sławomir Szczepaniak, do postępowania zgłosiło się pięć podmiotów: konsorcjum zawiązane przez PGZ, WB Electronic, EADS Warszawa Okęcie, Wojskowy Instytut Łączności i Wojskowy Instytut Techniki Uzbrojenia.
Wojsko chce też kupić drony zdolne przenosić uzbrojenie. - Taką zdolnością dysponują Amerykanie i Izraelczycy, wyboru dokonamy między firmami z tych krajów - powiedział Mroczek.
Program Zefir - samoloty średniego pułapu i długiego trwania lotu - zakłada zakup czterech zestawów po trzy samoloty każdy plus naziemne stacje naprowadzania; program Gryf - zasięg taktyczny - przewiduje 12 zestawów po cztery samoloty. Zefir ma być uzbrojony w rakiety kierowane i niekierowane, Gryf tylko w niekierowane.
Decyzja ma zapaść w kwietniu. Przy wyborze MON uwzględni cenę, ale "dużo będzie zależało od tego, jaki będzie polski udział przemysłowy". MON chce, by dostawca systemów uderzeniowych podzielił się technologią z polskimi producentami uczestniczącymi w przetargu na bezzałogowce rozpoznawcze.
Jak powiedział Mroczek, trwa szczegółowa analiza ofert złożonych 30 grudnia przez trzech uczestników przetargu na śmigłowce. - Na początku marca będziemy wiedzieli, czy oferty spełniają wymagania i kto złożył najkorzystniejszą - powiedział wiceszef MON.
Informację o ocenie otrzymają wszyscy oferenci. Potem rozpoczną się próby śmigłowca lub śmigłowców - jeżeli wymagania spełni więcej niż jedna maszyna. Ruszą też rozmowy dotyczące offsetu i przekazania technologii utrzymania i remontów śmigłowców. Mroczek zapewnił, że wybór i podpisanie umowy nastąpią w tym roku.
Resort podtrzymuje też zamiar dokonania wyboru zestawów obrony powietrznej średniego zasięgu w ramach programu Wisła. Uczestniczą w nim obecnie dwaj oferenci - amerykański Raytheon z zestawami Patriot oraz konsorcjum firm MBDA i Thales z Francji proponujące zestawy SAMP/T. Według MON żaden z uczestników postępowania nie spełniał w pełni postawionych wymagań. W przypadku dwóch ofert wybranych do ostatecznych rozmów dotyczy radaru 360 stopni w przypadku Raytheona i pewnych zdolności antybalistycznych w odniesieniu do systemu oferowanego przez konsorcjum MBDA i Thalesa.
Jak zaznaczył Szczepaniak, oferenci zadeklarowali, że są w stanie spełnić te wymagania w chwili dostawy w 2022 r., ponadto mogą zaoferować rozwiązania przejściowe do czasu dostaw: w ciągu trzech lat od podpisania umowy dwa zestawy, by system zaczął funkcjonować, później wszystkie zestawy mają spełniać postawione w przetargu wymagania.
Wymóg rozwiązania pomostowego wyeliminował amerykańsko-niemiecko-włoskie konsorcjum MEADS, które nie mogłoby udostępnić już eksploatowanych zestawów. MEADS jest natomiast rywalem Raytheona w Niemczech, które w tym roku mają zdecydować o przyszłości swojej obrony powietrznej.
Jak powiedział Mroczek, MON wymienia informacje ze stroną niemiecką. - Wymieniamy się doświadczeniami. Budujemy zintegrowany natowski system obrony powietrznej, będą w nim pracować systemy niemiecki i polski. Konsultacje dotyczą wymiany poglądów - dodał wiceszef MON. - Z całą pewnością przydadzą nam się te informacje, ale polski wybór nie będzie uzależniony od niemieckiego - zaznaczył.
Kiedy modernizacja Leopardów?
MON zapowiada rozpoczęcie w tym roku modernizacji 128 czołgów Leopard 2A4. Jak powiedział Mroczek, złożona pod koniec ubiegłego roku oferta Bumaru Łabędy i OBRUM nie spełniała wymogów formalnych i oczekiwań dotyczących stopnia polonizacji. Dodał, że MON zwróci się do Polskiej Grupy Zbrojeniowej o wskazanie partnera do negocjacji, "ponieważ cały polski przemysł, który może tę modernizacje przeprowadzić, znalazł się w PGZ".
Prezes PGZ Wojciech Dąbrowski zapewnił, że Grupa "wskaże nowy podmiot, który przygotuje ofertę spełniającą oczekiwania wojska". - Szacujemy, że nowa oferta na modernizację Leopardów zostanie złożona w drugim kwartale bieżącego roku - dodał. Podkreślając, że intencją PGZ jest, aby firma Bumar-Łabędy nadal była liderem tej modernizacji. Podkreślił, że PGZ powstała także po to, "by obok zapewnienia rozwoju branży i szerokiego udziału w programach modernizacyjnych polskiej armii, rozwiązywać bieżące problemy", a przykładem takiego działania była decyzja w sprawie zakupu licencji na podwozia do armatohaubic Krab.
Rozpoczęcie modernizacji Leopardów 2A4 ma być możliwe w ciągu 3-4 miesięcy od podpisania umowy z nowym wykonawcą, a zakończenie całego programu ma nastąpić do 2020 r.