Polska animacja w Nowym Jorku
Cykl pokazów polskich filmów animowanych, zatytułowany "Krótka historia polskiej animacji", rozpoczyna się w nowojorskim Museum of Modern Art. Filmy m.in. Lenicy, Borowczyka, Dumały i Bagińskiego będą
pokazywane w sześciu zestawach. Impreza potrwa do 2 listopada.
Polscy filmowcy zdołali stworzyć "najbardziej wyrafinowaną technicznie i pełną czarnego humoru animację na świecie" - piszą organizatorzy przeglądu na stronach internetowych.
W programie przeglądu znalazły się dzieła polskiej animacji od filmów Jana Lenicy i Waleriana Borowczyka z późnych lat 50. i wczesnych 60., po stworzoną przy użyciu komputera krótkometrażową "Katedrę" Tomasza Bagińskiego (2002), nominowaną do Oscara.
W dniu otwarcia przeglądu pokazany zostanie zestaw filmów zatytułowany "Złoty wiek", w którym znajdą się dzieła od "Labiryntu" Jana Lenicy (1962) po "Łagodną" Piotra Dumały (1985). Swoją "Nową książkę" (1975) przedstawi Zbigniew Rybczyński, który zdobył Oscara za krótkometrażowe animowane "Tango" (1982).
W drugim zestawie filmów przedstawione będą obrazy Lenicy i Borowczyka z przełomu lat 50. i 60., uzupełnione o ostatni film Lenicy - "Wyspa R.O." oraz dokument Marcina Giżyckiego "Wyspa Jana Lenicy".
Trzeci zestaw składa się m.in. z filmów Witolda Giersza i Mirosława Kijowicza i obejmuje prace od późnych lat 50. po późne lata 70.; czwarty zestaw to obrazy Piotra Dumały - od "Czarnego kapturka" po "Franza Kafkę" - i Jerzego Kuci; piąty - dzieła m.in. Stefana Schabenbecka i Ryszarda Czekały.
Najnowszy polski film animowany, "Katedra" Bagińskiego, będzie wyświetlany w zestawie "Daniel Szczechura, Piotr Kamler i nowa gwardia".
Impreza jest organizowana we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz Instytutem Adama Mickiewicza i Filmem Polskim w Warszawie.