Polska Akcja Humanitarna ma 15 lat
Polska Akcja Humanitarna obchodzi
piętnastolecie istnienia - od 1992 roku fundacja organizuje pomoc
dla krajów dotkniętych skutkami konfliktów zbrojnych, katastrof
naturalnych i biedy strukturalnej.
26 grudnia to symboliczna data powstania Fundacji - tego dnia w 1992 roku PAH wysłała pierwszy konwój z pomocą humanitarną do oblężonego Sarajewa.
Z okazji piętnastolecia fundacji, w siedzibie Programu Trzeciego Polskiego Radia, zorganizowano uroczyste spotkanie pracowników i przyjaciół Polskiej Akcji Humanitarnej.
Kiedy w październiku 1984 roku dzięki bezinteresownej pomocy wielu ludzi znalazłam się w szpitalu w Lyonie, nie wiedziałam, że to początek nowego rozdziału w moim życiu. We Francji poznałam organizację EquiLibre, która w okresie stanu wojennego przyjeżdżała z transportami leków do Polski. To był mój pierwszy kontakt z organizacją humanitarną, jej sposobami działania i pozyskiwania środków - opowiada o początkach PAH jej prezes Janina Ochojska.
Pamiętam, jakie wrażenie zrobił na mnie fakt, że na tę pomoc składają się darowizny od zwykłych ludzi, którzy chcą pomagać innym, nieznanym im osobom, czasami z dalekich krajów. Odkryłam dla siebie fascynujący sposób zmieniania świata - dodała prezes.
W 1989 roku, po wyborach w Polsce Ochojska zarejestrowała polską Fundację EquiLibre. W 1992 r. pojechała do Sarajewa z francuskim konwojem EquiLibre._ W Bośni widziałam w obozach zrozpaczone kobiety, głodne dzieci i ogarniętych beznadzieją starych ludzi. Nie mogłam nic nie zrobić, poza tym byłam tam z ludźmi, którzy wcześniej pomagali mojemu krajowi. A tu w Polsce była już grupka entuzjastów, którzy gotowi byli zrobić coś razem. Konieczność wysłania konwoju do Sarajewa właśnie przeze mnie - kogoś, kto także z racji swojej niepełnosprawności, otrzymał w życiu wiele pomocy - była oczywista_ - wspomina Ochojska.
Na początku PAH udzielała pomocy przede wszystkim w sytuacjach nagłych. Pomoc polegała głównie na zbieraniu i wysyłaniu w konwojach darów rzeczowych dla najbardziej potrzebujących w miejscach katastrof i konfliktów zbrojnych. Obecnie jest to głównie stała pomoc humanitarna i rozwojowa. W 2001 roku PAH otworzyła pierwszą stałą misję w Kosowie i od tej pory ta forma pomocy, polegająca na realizowaniu długofalowych projektów bezpośrednio na miejscu tragedii jest wizytówką fundacji.
Działalność PAH opiera się na programach pomocy humanitarnej i rozwojowej oraz edukacji humanitarnej prowadzonej w Polsce. W zakres pomocy humanitarnej wchodzą działania pomocy natychmiastowej, pomoc w dostępie do edukacji, pomoc wodno-sanitarna, dożywianie dzieci w ramach programu Pajacyk, oraz pomoc uchodźcom i repatriantom w Polsce.
W ramach edukacji humanitarnej PAH organizuje akcje w szkołach, podczas których uczniowie zapoznają się z sytuacją w danym regionie i włączają w pomoc. W tegorocznej akcji "Pomoc dla Bangladeszu" wzięło udział blisko 1,5 tys. dzieci.
W ramach programu Pajacyk od 2000 r. PAH przekazuje środki na finansowanie posiłków w szkołach dla niedożywionych dzieci. W zeszłym roku szkolnym PAH sfinansowała posiłki dla 6429 uczniów w 162 szkołach z 14 województw.
Fundacja prowadzi także kampanię "Zbieram wodę", której celem jest zapewnienie dostępu do wody pitnej mieszkańcom południowego Sudanu i Darfuru oraz Afganistanu, Palestyny, Czeczenii, Iraku, Libanu i Sri Lanki.
Przez piętnaście lat PAH dotarła do setek tysięcy ludzi w krajach byłej Jugosławii (Bośnia, Serbia, Chorwacja i Kosowo), Kazachstanie, Iranie, Pakistanie, Indiach, Afganistanie, Turcji, USA, Bangladeszu, Sri Lance, Jawie, Mozambiku, Ukrainie, Węgrzech, Syberii, Rumunii, Czechach, Niemczech, Czeczenii, Sudanie Południowym i Darfurze, Libanie i Litwie oraz Polsce.